Przez uchwałę radnych PiS przeciwko osobom LGBT możemy stracić ponad 6 miliardów złotych dla regionu

Komisja Europejska wstrzyma środki finansowe dla Regionalnych Programów Operacyjnych 5 województw, w tym dla województwa świętokrzyskiego za uchwały dyskryminujące mniejszości, w tym przypadku osoby LGBT. Samorząd województwa świętokrzyskiego przyjął taką uchwałę głosami radnych Zjednoczonej Prawicy w czerwcu 2019 roku.

Teraz samorząd województwa świętokrzyskiego ma czas do 14 września na wprowadzenie działań naprawczych, bo uchwała w ocenie Komisji Europejskiej narusza art. 2 Traktatu o UE. Mówi on, że 'Unia opiera się na wartościach poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości”. – Pismo z Komisji Europejskiej do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło w piątek 3 września w późnych godzinach popołudniowych drogą mailową. Na chwilę obecną możemy przekazać, że stanowisko samorządu województwa jest przygotowywane, trwa analiza dokumentów i będziemy informować, gdy będą już jakieś konkluzje – informuje Agnieszka Kołacz – Sarnowska, rzeczniczka marszałka województwa świętokrzyskiego.

Przyznaje jednak, że Komisja Europejska nie czeka już na żadne wyjaśnienia, a oczekuje określonego działania. – W piśmie nie były zawarte pytania. To było wezwanie do wprowadzenia działań naprawczych – przyznaje rzeczniczka marszałka. Dopytywana przez Radio Ostrowiec czy prowadzone prace przez zarząd województwa świętokrzyskiego dotyczą wycofania się z uchwały anty-LGBT, każe czekać.

Swojego stanowiska w tej sprawie nie chciał zdradzić w rozmowie telefonicznej wicemarszałek Marek Bogusławski, który był jednym z twórców homofobicznej uchwały. Marszałka Andrzeja Bętkowskiego w ogóle nie ma w pracy. Przebywa na urlopie wypoczynkowym do 14 września, gdy mija termin określony przez KE.

– Tych pieniędzy region świętokrzyski potrzebuje bardzo. Potrzebują ich świętokrzyskie szpitale, potrzebują ich przedsiębiorcy. Są to olbrzymie pieniądze, jak na nasz region, bo mowa o nawet 6 miliardach złotych z programów operacyjnych. Wszystko przez to, że radni Prawa i Sprawiedliwości, radni Zjednoczonej Prawicy z województwa świętokrzyskiego podjęli uchwałę anty-LGBT – mówi Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej z województwa świętokrzyskiego. – Liczę na to, że radni ci się opamiętają i uchylą tę uchwałę. Wiem, że na najbliższym posiedzeniu sejmiku województwa świętokrzyskiego nasz radny Jan Maćkowiak będzie składał wniosek o uchylenie tej uchwały, żebyśmy tych pieniędzy nie stracili i mogli doganiać inne regiony. W sytuacji, gdy te środki zostaną nam zabrane, to one tak zupełnie nie przepadną. Dostaną je inne regiony, te szybciej rozwijające się i zostaniemy na marginesie Polski – dodaje.

Bartłomiej Sienkiewicz, poseł Koalicji Obywatelskiej z regionu świętokrzyskiego podkreśla, że uchwała anty-LGBT narusza podstawowe prawa Unii Europejskiej, bo wprost dyskryminuje określone grupy ludzi. -To są uchwały, które tak naprawdę są uchwałami polskich biskupów. Efekt będzie tego taki, że lękający się biskupów radni Prawa i Sprawiedliwości spowodują, że to tak naprawdę biskupi nam odbiorą te pieniądze. Na tym polega paradoks całej sytuacji. Ofiarami tego są w tym samym stopniu ludzie wierzący, jak i niewierzący, bo odebranie tych pieniędzy uderzy nas wszystkich po kieszeni. To nie uderzy po kieszeni radnych wojewódzkich, którzy mają swoje diety i jakoś sobie poradzą. To są pieniądze, które są potrzebne na całą infrastrukturę, pomoc ludziom, rzeczy, które są nam niezbędne do życia – zaznacza poseł Sienkiewicz.

Rozmawiać na temat realnego zagrożenia utraty funduszy unijnych dla regionu nie chciał Krzysztof Lipiec, poseł PiS i szef partii w regionie. Rozłączył się, gdy usłyszał, że prosimy o komentarz i chcemy nagrać jego wypowiedź. Telefonu w ogóle nie odbierali inni działacze PiS: Anna Krupka, senator Jarosław Rusiecki, wicemarszałek Renata Janik. Oddzwonić obiecał poseł Andrzej Kryj.

Dodajmy, że funduszy unijnych z programu odbudowy po pandemii, ale także dla Regionalnych Programów Operacyjnych pozbawione mogą jeszcze zostać województwa małopolskie, łódzkie, lubelskie i podkarpackie, gdzie rządzi Zjednoczona Prawica, i gdzie wprowadziła uchwały anty-LGBT.

/mag/

Ważne wydarzenia