Cyberklasa w „Chreptusie” uroczyście otwarta

Uroczysta inauguracja roku szkolnego z udziałem władz powiatowych miała miejsce w tym roku w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wybór tej szkoły nie był przypadkowy, bo to też inauguracja nowego kierunku kształcenia: cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne.

– W tej klasie oprócz podstawy programowej realizowane są przedmioty specjalistyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych – mówi Małgorzata Górecka- Smolińska, dyrektorka liceum.
Program nauczania w cyberklasie obejmie między innymi podstawy kryptografii, cyberbezpieczeństwa i zarządzania bezpieczeństwem danych i informacji. Uczniowie będą mieli także rozszerzoną podstawę programową z matematyki, informatyki, fizyki i języka angielskiego. – Na potrzeby klasy musieliśmy zbudować sieć teleinformatyczną oraz ją wyposażyć w potrzebny sprzęt. Kupiliśmy nowoczesne komputery, monitory, monitor interaktywny. Kupiona została także specjalna platforma edukacyjna – dodaje dyrektorka szkoły, podkreślając, że ważnym elementem procesu nauki będą spotkania z wojskowymi ekspertami od cyberbezpieczeństwa.

Cyberklasa w 'Chreptowiczu’ powstała w ramach programu finansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W całym kraju jest ich 16, po jednej w każdym województwie. Absolwenci mają być w przyszłości kadrowym zapleczem resortu obrony narodowej,czy polskiej armii. Na dobrą pracę w przyszłości liczą uczniowie. – Wiem, że dzięki temu programowi mamy zapewnioną przyszłość i zobaczymy czy mi się to spodoba – mówi uczennica Aleksandra Kwapisz. – Zdawałem do tej klasy, bo chciałem mieć w przyszłości większe możliwości. Chciałem wybrać kierunek matematyczno-fizyczno-informatyczny, ale zdecydowałem się celować wyżej i udało się – dodaje Jan Kapusta.
Nauka w cyberklasach odbywa się w małych, piętnastoosobowych grupach. To też klasa, która cieszyła się największym zainteresowaniem w całym powiecie ostrowieckim. Kandydatów było trzy razy więcej niż miejsc.

/mag/

 

 

 

Podziel się

Ważne wydarzenia