W niedzielę świętowali rolnicy z gminy Waśniów

Uroczysta msza święta w intencji rolników, korowód, tradycyjne obrzędy, a także konkursy i zabawa przy muzyce. W niedzielę na Waśniowskich Błoniach świętowali mieszkańcy najbardziej rolniczej gminy powiatu ostrowieckiego.

– Dla naszej gminy jest to szczególne i najważniejsze wydarzenie w roku, bo nasza gmina jest typowo rolnicza – przyznaje Joanna Zajączkowska, sekretarz gminy. Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa podkreśla, że rolnictwo stale unowocześnia się i specjalizuje. – Kiedy zaczynałem to pracę w 1990 roku, to średnia agralna dla gospodarstwa to było 2,60 ha. Te gospodarstwa mniejsze są teraz przejmowane, dzierżawione, wykupywane, powiększają się i specjalizują. Dużo jest teraz gospodarstw towarowych o powierzchni 60, 100 i więcej hektarów. To właściwie już przedsiębiorstwa – mówi wójt Gajewski.

Dożynki gminne były jednak okazją do świętowania. Liczne w gminie Koła Gospodyń Wiejskich, grupy parafialne, kluby – przygotowały tradycyjne wieńce, które zostały na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu ośpiewane. Gminę na dożynkach wojewódzkich w Kielcach reprezentował będzie wieniec wykonany przez KGW z Grzegorzowic.
Włodarze i starostowie dożynek – Agnieszka Rychta i Krzysztof Surowiec podzielili się z gośćmi chlebem i miodem, rozstrzygnięte zostały konkursy – między innymi na 'Metamorfozę mojego Ogródka’. – Udział w konkursie wzięło 5 osób, które przedstawiły nam dokumentacje zdjęciową metamorfozy i były ogrody w różnych stylach, kwiatowe, skalne, z pergolami, a nawet elementami rzeźby – opowiada Marzena Karcz, dyrektor ośrodka kultury i organizatorka konkursu, który wygrał Wojciech Loranty.

Nie zabrakło słodkiego poczęstunku gospodyń wiejskich i występów. Wystąpiły też zespoły Deep Dance i Kapitan Folk, a publiczność rozbawił do łez kabaret RO-Pa z Henrykiem Gołębiewskim w składzie, aktora znanego z takich filmów jak 'Podróż za jeden uśmiech’, 'Stawiam na Tolka Banana’, czy ostatnio 'Edi’.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia