Polskokatolicka parafia w Okole świętuje 90-lecie istnienia

W sobotę 28 sierpnia w Okole duża społeczność wiernych tamtejszej parafii polskokatolickiej pod wezwaniem świętego Franciszka z Asyżu świętować będzie 90-lecie istnienia.

W uroczystej mszy świętej o 12. uczestniczyć będą także duchowni innych wyznań oraz przedstawiciele władzy samorządowej, a młodzież z parafii przystąpi do bierzmowania. – 90-lecie wyznacza data erygowania, czyli wydania dekretu przez władze kościoła, ale na cmentarzu mamy groby, które są dużo starsze – mówi ksiądz Paweł Walczyński, proboszcz parafii w Okole, a także parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Hucisku w gminie Stąporków.
Z tych trzech najliczniejszą jest parafia w Okole, licząca dziś około 600 wiernych. W Ostrowcu wyznawców jest około 150, a w Hucisku około 120.
Parafia w Okole powstała na tle sporu z biskupem rzymskokatolickim o o finansowe ich wykorzystywanie. – Ludzie podjęli decyzję o tym, że nie chcą przynależeć do Kościoła rzymskokatolickiego, sprowadzili duchownych emisariuszy, którzy założyli tę parafię – wyjaśnia ks. Walczyński.
Uroczystości w Okole towarzyszyć będzie parafialny piknik. Przygotowane są już namioty, będą tańce przy muzyce, atrakcje dla dzieci, dmuchańce, wata cukrowa -mówi proboszcz Waliszczak, zapraszając wszystkich do świętowania.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia