Lewica rozpoczyna zbiórkę podpisów. Chce zmienić prawo aborcyjne w Polsce

’Zrobimy to lepiej’. Z takim hasłem działaczki Nowej Lewicy objeżdżają Polskę. W Ostrowcu Świętokrzyskim ogłosiły, że rozpoczynają zbiórkę podpisów pod projektem ustawy zmieniającym prawo aborcyjne.

Posłanki Joanna Scheuring -Wielgus, Katarzyna Kotula, Beata Maciejewska, Wanda Nowicka i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w ostatnią sobotę zorganizowały konferencję prasową na Skwerze Praw Kobiet. Towarzyszyły im działaczki ostrowieckiego Strajku Kobiet, Elżbieta Mazur i Beata Głazek. Mówiły o prawach kobiet i znaczeniu ich głosu w społeczeństwie, krytykując politykę państwa PiS.
– To co najbardziej budzi lęk w rządzie PiS, to przebudzenie mieszkańców w mniejszych ośrodkach i miastach powiatowych. W nich także żyją kobiety, które nie pamiętają dlaczego politycy prawicy z kościołem katolickim dogadali się ponad ich głowami. Nie pamiętają, ale i nie zgadzają się na to, aby taka sytuacja nadal funkcjonowała – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dużo uwagi poświęciła pandemii koronawirusa, która – jej zdaniem – uderzyła głównie w kobiety.
– To one były najbardziej narażone na utratę pracy, redukcję wynagrodzeń, a przy tym musiały zajmować się dziećmi i domem – podkreślała.  Mówiła też o rosnącym wskaźniku przemocy domowej wobec kobiet.
Posłanki mówiły także o prawie do aborcji i antykoncepcji dla kobiet.
– Stoimy na stanowisku, że aborcja jest zabiegiem medycznym, w którym mówimy o przerwaniu ciąży – podkreślała posłanka Katarzyna Kotula, w Ostrowcu ogłaszając, że wspólnie z wieloma organizacjami pozarządowymi rozpoczynają zbiórkę podpisów pod ustawą zmieniającą prawo aborcyjne w kraju.

– Zaczynamy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Skoro dziewczynom z Ostrowieckiego Strajku Kobiet się udało wywalczyć nadanie skwerowi nazwy Praw Kobiet to nam też się uda zebrać ponad 100 tys. podpisów, żebyśmy mogły swobodnie rozmawiać o przerywaniu ciąży w polskim parlamencie. Zjednoczona Prawica zawsze stara się nam to utrudnić i nie pozwala na takie otwarte dyskusje, debaty czy też panele. Postanowiłyśmy utworzyć Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, zebrać podpisy i wrócić z tą sprawą do Sejmu. Chcemy walczyć i rozmawiać o naszych prawach – zapowiadała posłanka Kotula.

O tym, że warto walczyć i determinacją można osiągnąć założony cel mówiły ostrowczanki ze Strajku Kobiet, przypominając największe w Ostrowcu protesty oraz podjęcie inicjatywy, by skwer przy Alei 3 Maja przypominał o prawach kobiet i taką nosił nazwę Praw Kobiet.

/jul/

Ważne wydarzenia