Fałszywe banknoty w powiecie ostrowieckim

źródło grafiki: Narodowy Bank Polski

W ciągu kilku ostatnich ostrowieccy policjanci odnotowali na terenie powiatu kilka zgłoszeń o fałszywych banknotach. Konkretnie były to trzy banknoty o nominale 500 zł, które pojawiły się w sklepach spożywczych.

Jak tłumaczy Rafał Dobrowolski z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu, fałszywki można łatwo odróżnić od oryginalnych banknotów.
– Takie banknoty nie mają znaków wodnych, zabezpieczeń widocznych w świetle UV, zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie czy nie mają zabezpieczeń wykonanych specjalną techniką druku. Elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem – wyjaśnia.
Policja ostrzega i uczula także sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali, najlepiej przy pomocy testerów UV, przyjmowane banknoty.
– W przypadku ujawnienia fałszerstwa, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policji. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty – podkreśla Rafał Dobrowolski.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia