Od poniedziałku znów można zwiedzać Krzemionki

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionki, po blisko dwóch latach od zamknięcia na czas modernizacji, zostaną otwarte dla turystów w najbliższy poniedziałek 19 lipca, czyli w przypadającą 99. rocznicę odkrycia krzemionkowskich kopalni krzemienia pasiastego.

– Chcemy uruchomić dla zwiedzających zarówno wystawę główną, i to jest ten nowy element, wcześniej nieobecny w takiej formie na terenie naszego muzeum, a także trasę podziemną. Otwieramy właściwie cały cykl zwiedzania, który będzie nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do tego, co znali odwiedzający nas turyści – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.

Turyści swoje pierwsze kroki powinni kierować do muzeum. Tam w zagadnienia związane z neolitycznymi kopalniami i życiem górników wprowadzi nowa i nowoczesna, bo wzbogacona o multimedia, wystawa 'Władcy krzemienia”. Podziemną trasę turystyczną zwiedzić będą mogły także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich, bo zainstalowana została winda, ale zawiedzeni nie będą także ci, którzy, którzy podziemia już widzieli. To za sprawą nowego oświetlenia. – To oświetlenie daje nam możliwość uwypuklenia istotnych elementów na trasie, możliwość sterowania kolorystyką oraz intensywnością światła. Ono będzie zanikać lub pojawiać się w odpowiednich momentach  – opowiada dyrektor Przychodni.

Dwu, a nawet trzygodzinne zwiedzanie zakończy się w zrekonstruowanej wiosce neolitycznej. Będzie się odbywać w około dwudziestuosobowych grupach. Tak, jak w podobnych obiektach konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja miejsca. Cena biletu normalnego to 30 złotych, ulgowego 20. Przygotowane zostały też bilety rodzinne.

Dyrektor Przychodni zapowiada już także pierwsze duże wydarzenie, które odbędzie się pod koniec sierpnia. Będzie to też oficjalne i uroczyste otwarcie obiektu. A w lipcu – liczy na uwagi turystów, tak, by zabytek światowego dziedzictwa był możliwie najlepiej obsługiwany. – Do końca lipca będziemy zbierać obserwacje i oceny zwiedzających, licząc, że tych niedociągnięć będzie jak najmniej z naszej strony. Mamy nadzieję, że już od sierpnia zwiedzanie i oprowadzanie po całym obiekcie będzie się odbywać już w pełni profesjonalne i nie będzie zaburzone żadnymi niespodziankami – mówi.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki od poniedziałku będzie można zwiedzać w godzinach 9-18 na tygodniu i 10-18 w weekendy, po wcześniejszej rezerwacji. Szczegóły, w tym numery telefonów publikowane są na stronie internetowej krzemionki.pl

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia