Ostrowiec i Bodzechów bardzo dobrze ocenione przez ekonomistów

Miasto Ostrowiec Świętokrzyski i gmina Bodzechów wysoko w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020.

Ostrowiec wśród 236 gmin miejskich uplasował się na 26 miejscu, a gmina Bodzechów na 1533 gminy wiejskie ma 145 miejsce. Oba samorządy w swoich kategoriach zostały ocenione najlepiej w województwie. – Myślę, że to dobrze rokuje na przyszłość. Ja jestem bardzo zadowolony, bo możemy i będziemy mogli realizować potrzeby naszych mieszkańców i kiedyś zostawimy gminę naszym zastępcom w bardzo dobrej kondycji – mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów, zwracając uwagę, że nie mogą w żadnej mierze konkurować z gminami turystycznymi, gdzie wpływ na finanse mają licznie odwiedzający miasteczka turyści.

W rankingu, który opracowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dla Forum Ekonomicznego, czyli największego gospodarczego wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, uwzględniano takie czynniki jak relacja zobowiązań do dochodów, udział w nich dochodów własnych, obciążenie wydatków kosztami wynagrodzeń czy udział wydatków inwestycyjnych. W ocenie wójta Murzyna każda z tych wartości jest istotna dla funkcjonowania samorządu, jednak najistotniejsze są inwestycje. – Szczególnie w budżecie pilnujemy tej kwoty, która w budżecie przeznaczana jest na rozwój i inwestycje, zwłaszcza że, co potwierdzi każdy włodarz każdej gminy, te wydatki stałe, na przykład na wynagrodzenia, szybko rosną i zjadają budżety. Tu jednak chodzi, żeby jak najwięcej inwestować i rozwijać się dzięki temu. Ten wynik to zasługa moich współpracowników, radnych, sołtysów – dodaje wójt Murzyn.

Bardzo dobrze w rankingu oceniona została sytuacja gminy Waśniów. Na – przypomnijmy – 1533 gminy wiejskie Waśniów uplasował się na 272 miejscu, a Bałtów zajął 1494 lokatę.
Wśród 642 gmin miejsko- wiejskich – Kunów ma 507 miejsce, a Ćmielów 621. Ocena kondycji finansowej Kielc w kategorii 66 polskich miast na prawach powiatu dała stolicy naszego województwa 53 miejsce. A samorząd powiatowy został ujęty w rankingu na 279 pozycji wśród 314 powiatów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia