Wniosek o „Dobry start” od lipca do ZUS i tylko formie elektronicznej

żródło: pixabay.com

Idą zmiany. Od 1 lipca wnioski o 'Dobry Start’ czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną dla ucznia będzie można złożyć tylko przez internet, a obsługą świadczeń będzie zajmował się teraz ZUS, a nie jak dotąd samorządy.

-Realizacją świadczenia od lipca będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym klienci MOPS-u od 1 lipca mogą składać wnioski tylko w wersji elektronicznej. Osobiste składanie wniosków zostaje zklikwidowane, nie można będzie składać wniosków w tzw. wersji papierowej – mówi Justyna Gawlik, kierownik działu świadczeń rodzinnych w ostrowieckim MOPS-ie. To nie jedyna zmiana. Pieniądze będą przekazywane na wcześniej wskazany numer konta, co oznacza, że nie będzie już możliwości otrzymania środków w gotówce czy za pomocą przekazu pocztowego.

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej świadczenie 300 plus trafi do około 4,5 miliona uczniów w Polsce. W Ostrowcu w minionym roku ostrowiecki MOPS wypłacił ponad 6 tysięcy takich świadczeń. Przypomnijmy, świadczenie 'Dobry Start’ przysługuje raz w roku na każde dziecko, które się uczy i jest wypłacane do 20. roku życia dziecka. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością okres wypłacania świadczenia jest dłuższy o cztery lata. 300 plus przysługuje wszystkim, bez względu na wysokość dochodów rodziny.

Rodzice, żeby otrzymać pieniądze muszą zgłosić się po świadczenie najpóźniej do 30 listopada.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia