Zbliża się fala upałów. Temperatury mogą sięgać nawet 35 stopni!

źródło zdjęcia: Pixabay

Zbliża się fala upałów, która dotknie całą Polskę, w tym województwo świętokrzyskie.

Synoptycy zapowiadają, że temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza już jutro (w piątek) i taka pogoda utrzyma się przez najbliższe dni.
-Od piątku czeka nas gorący podmuch powietrza zwrotnikowego, który zwłaszcza w weekend przyniesie temperatury nawet do 35 stopni Celsjusza. Dala upału potrwa przynajmniej do połowy następnego tygodnia, a niektóre z wyliczeń numerycznych prognozują, że zostanie ona z nami na dłużej. Od jutra czeka nas więc dużo słońca i słaby wiatr o zmiennych kierunkach. Burz przynajmniej do niedzieli nie prognozujemy – informuje Patryk Kozieł z portalu Storm Chasers Świętokrzyskie – Pogoda i Atmosfera.
Do takich temperatur należy się odpowiednio przygotować. Renata Węsek, lekarz anestezjolog z ostrowieckiego szpitala mówi, że najbardziej narażeni na działanie wysokich temperatur są seniorzy, ale uważać powinni wszyscy, zwłaszcza osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia.
– Przygotowujemy się w standardowy sposób, przede wszystkim unikamy nasłonecznienia, bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi. Najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie, czyli pijemy dużo płynów i najlepiej niegazowanych – tłumaczy.
Lekarze apelują także o stosowanie nakryć głowy. Podczas upałów nie jest zalecane przemęczanie się, trzeba dużo pić, najlepiej wodę oraz lekkostrawnie się odżywiać.
Podczas upałów pamiętajmy także o zwierzętach, pod żadnym pozorem nie zostawiajmy ich w nagrzanych samochodach oraz zapewnijmy im ciągły dostęp do wody i cienia.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia