Po świętokrzyskich drogach jeździ nowoczesny dentobus

Po świętokrzyskich drogach jeździ nowoczesny dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny, w którym stomatolodzy bezpłatnie leczą zęby dzieci i młodzieży. Jest w pełni wyposażony w specjalistyczny fotel dentystyczny, zestaw do punktowego RTG oraz niezbędne narzędzia stomatologicznymi.

W naszym powiecie pojawi się w najbliższy czwartek i piątek (17 i 18 czerwca) i zaparkuje na ulicy Sienkiewicza przed siedzibą Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Liceum im. St. Konarskiego. – Wygląda to mniej więcej tak, że wykonawca zarządzający dentobusem umawia się wcześniej z daną szkołą. Z ich usług mogą skorzystać uczniowie danej placówki. Dzieci już wiedzą, że taki mobilny gabinet stomatologiczny pojawi się pod ich szkołą. Mam nadzieję, że się z tego cieszą i zdecydowanie mniej boją – mówi Marzena Nosek z zespołu komunikacji świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Podkreśla, że badanie profilaktyczne w takim mobilnym gabinecie jest bardzo potrzebne, bo od wielu lat w szkołach nie opieki stomatologa. Dodaje, że w dentobusie dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z tzw. wizyty adaptacyjnej, nauki prawidłowego szczotkowania zębów, lakierowania, badania okresowego i kontrolnego oraz leczenia próchnicy.

Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, na próchnicę zębów choruje 57 proc. trzylatków, 80 proc. pięciolatków i aż 90 proc. siedmiolatków. Statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów a osiemnastolatek – nawet 8.

/paw/

Ważne wydarzenia