Częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować także w naszym regionie

źródło zdjęcia: Pixabay

Jutro na niebie wystąpi bardzo ciekawe zjawisko, a mianowicie zaćmienie Słońca. Będziemy je mogli obserwować także w naszym regionie.

– Będzie to pierwsze tego typu zjawisko od 2015 roku. Do zaćmień dochodzi kiedy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem, wtedy obserwator na ziemi może dostrzec zakrycie tarczy słonecznej przez naturalnego ziemskiego satelitę. Zaćmienia występują oczywiście, kiedy Księżyc znajduje się w nowiu – mówi Wojciech Nadziałek z portalu Storm Chasers Świętokrzyskie, który zajmuje się monitorowaniem zjawisk atmosferycznych na terenie województwa świętokrzyskiego.
Zaćmienie będzie częściowe, a księżyc zasłoni około 8-miu procent tarczy słonecznej.
– Nie będzie to bardzo spektakularne widowisko, ale przy odpowiednim przygotowaniu będzie je można obserwować między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim – wyjaśnia Wojciech Nadziałek.
– W naszym regionie zaćmienie rozpocznie się około godz. 11:57, fazę maksymalną będzie można obserwować około godz. 12:50, zjawisko zaś zakończy się około godz. 13:48. Na ten moment zachmurzenie nie powinno szczególnie utrudniać obserwacji. Należy też szczególnie pamiętać, żeby nie obserwować Słońca gołym okiem, ponieważ może się to zakończyć uszkodzeniem wzroku! Zjawisko należy obserwować za pomocą specjalnych okularów lub urządzeń optycznych wyposażonych w odpowiednie filtry słoneczne – dodaje.
Warto dodać, że jutrzejsze zaćmienie słońca najlepiej widoczne będzie w północnej części kraju. Na przykład w Świnoujściu będzie widać jak księżyc zakryje 16 procent tarczy słonecznej.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia