Niezwykłe odkrycie Adama Spały, twórcy Muzeum Żywej Porcelany. Wynalazł szmaragdową porcelanę

Adam Spała, twórca i właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów odkrył i opracował nowy wyrób ceramiczny o pięknej jasnozielonej barwie. Po raz pierwszy opowiedział o tym Radiu Ostrowiec. Jest to wydarzenie o zasięgu światowym, czego dowodem jest fakt, że odkrycie udało się właśnie zastrzec w polskim Urzędzie Patentowym oraz w Unii Europejskiej, co nie jest łatwe.

Porcelana szmaragdowa, bo taką nazwę nowi nowo wynaleziona receptura, swój kolor zawdzięcza właśnie tym szlachetnym kamieniom. Jest jedyna na świecie. A wynalazca jeden z pierwszych gotowych produktów zaprezentował dziś Radiu Ostrowiec. – Dzisiaj jest to pierwsza prezentacja porcelany szmaragdowej – mówi szczęśliwy Adam Spała. – Jako pierwszy człowiek na świecie zarejestrowałem w Urzędzie Patentowym RP oraz w Hiszpanii na całą Europę nowe tworzywo porcelanowe o przepięknym kolorze, porcelanę szmaragdową, dodając do masy porcelanowej zmielonych na pył szmaragdów – wyjaśnia.

Do produkcji jednego litra masy lejnej dodaje się około trzynastu karatów zmielonych szmaragdów. Prace nad recepturą trwały półtora roku. – Nie od razu się udawało, rozpływało się wszystko w piecu. Precyzyjnie, to co Urząd Patentowy zatwierdził, całą tę procedurę, to z podstawowego składu surowcowego zdjęliśmy aż pięćdziesiąt procent kwarcu naturalnego, dodając w to miejsce kwarc ze zmielonych szmaragdów. Wszystko, żeby uzyskać ten kolor. To nie jest łatwe, żeby wyrób został porcelaną, a nie był ceramiką lub szkliwem – wyjaśnia artysta.

Sam pomysł rodził się w głowie Adama Spały znacznie dłużej, a inspiracją, jak opowiada, była wycieczka sprzed pięciu lat do RPA i wizyta w szlifierni szmaragdów. – W tej szlifierni osoby czarnoskóre ubrane były w białe fartuchy i przy kieszeniach zauważyłem, że bije ten kolor, który teraz mógłbym nazwać kolorem porcelany szmaragdowej. Wtedy jeszcze z niczym mi się to nie skojarzyło. Na pewno na odkrycie naprowadziła mnie porcelana różowa, którą odkrył Bronisław Kryński, wielki twórca, chemik przedwojenny. On do masy dodał złota. Przyznam, że po mojej głowie też chodziło, żeby może zostać takim twórcą. Tak sobie marzyłem. Ten kolor w RPA i to marzenie naprowadziło mnie na szlachetne szmaragdy. Nie miałem jednak takiej technicznej wiedzy, którą mi rozwiązano na Wydziale Ceramiki krakowskiej AGH – opowiada twórca.

Ze szmaragdowej porcelany właśnie powstają pierwsze elementy nowego serwisu Pola (powstał na cześć czwartej wnuczki Adama Spały). Do sprzedaży trafią 2 czerwca, gdy uprawomocni się decyzja o zastrzeżeniu wynalazku na terenie Unii Europejskiej.

Dodajmy, że w Chinach zielona porcelana w czasach cesarza Yongle z dynastii Ming była zarezerwowana jedynie dla osób wysoko urodzonych, a złamanie tego prawa groziło karą ścięcia głowy. Zielony kolor porcelanie nadawało jednak tylko szkliwo.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów będzie jedynym producentem zastrzeżonej porcelany, tak jak obecnie jest jedynym na świecie producentem porcelany różowej wymyślonej przez Bronisława Kryńskiego.

Panu Adamowi gratulujemy niezwykłego odkrycia.

/mag/

 

Ważne wydarzenia