Będzie opieka wytchnieniowa i pomoc asystenta dla niepełnosprawnych

W najbliższy czwartek Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ogłosi dwa duże przetargi na świadczenie usług opiekuńczych w dwóch formach – opieki wytchnieniowej i asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Z pierwszej z nich – najpewniej już od czerwca – będzie mogło skorzystać 50 osób dorosłych i 10 dzieci. – Usługa opieki wytchnieniowej skierowana jest do osób niepełnosprawnych, do dzieci niepełnosprawnych oraz do opiekunów tych osób, które całodobowo zajmują się bliskimi niepełnosprawnymi – mówi Joanna Basińska, kierownik Działu Usług Opiekuńczych w ostrowieckim MOPSie. Na to zadanie, które będzie realizowane do końca roku, jednostka pozyskała 560 tysięcy złotych. 660 tysięcy mają na asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej. – Ta forma wsparcia skierowana jest do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz w stopniu umiarkowanym, jak również do dzieci w wieku do 16 roku życia, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami – wyjaśnia kierownik Basińska.
Asystenci swoich podopiecznych będą wyręczać lub pomagać w codziennych obowiązkach w wymiarze nie większym niż 60 godzin w miesiącu.
Dodajmy, że taką formę pomocy ostrowiecki MOPS będzie świadczył po raz pierwszy. Opiekę wytchnieniową realizują trzeci rok z rzędu.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia