Międzyszkolny konkurs pt. „Wiosenna Książkomania” rozstrzygnięty

W budynku Strefy Aktywności Lokalnej przy Ostrowieckim Browarze Kultury rozstrzygnięty został dziś międzyszkolny konkurs 'Wiosenna Książkomania’ organizowany przez Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Częstocicach.

Warunkiem udziału w konkursie było przeczytanie przez uczniów książki pt. 'Alicja w Krainie Czarów’. Zwycięzcami w kategorii klas 1-3 zostali Nadia Konarska oraz Antoni Kapusta ze szkoły podstawowej w Częstociach. Natomiast w tej kategorii wiekowej w plebiscycie popularności zwyciężył Filip Łapa, uczeń klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 14 w O-cu. W kategorii wiekowej klas 4-8 oraz w plebiscycie popularności w głosowaniu na Facebooku pierwsze miejsce zdobył Jan Jajeśnica, uczeń klasy 5 ze szkoły w Waśniowe.

– To już 3. edycja tego konkursu – mówi Edyta Stec, dyrektor szkoły. Dodaje, że uczestniczą w nim uczniowie zarówno ostrowieckich szkół, ale także gmin ościennych. Ideą konkursu jest połączenie literatury z umiejętnościami plastycznymi. Motywem przewodnim w tym roku była „Alicja w krainie czarów” opowieść Lewisa Carolla. Książka wydawało by się dość archaiczna, bo z XIX wieku, ale książka, która do dzisiaj pobudza wyobraźnię dziecka i wprowadza w świat fantazji. Szieci to lubią, stąd taki pomysł, żeby to Alicja stała się bohaterką naszego konkursu – tłumaczy i dodaje, że w tym roku, ze względu na pandemię, było mniej zgłoszeń niż w latach ubiegłych. – Wpłynęło 11 prac, podczas, gdy w poprzednich edycjach mieliśmy ich około 40.

Celem konkursu jest promocja czytelnictwa oraz rozbudzanie w dzieciach zamiłowania do czytania – podkreśla Justyna Harabin, szkolny opiekun biblioteczny. – Nieprzypadkowo roztrzygnięcie konkursu przypada na czas obchodów Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania własnej twórczości plastycznej. Udowodnili, że są wrażliwymi odbiorcami literatury pięknej. Mieli możliwość także ćwiczenia takiej umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę – mówi inicjatorka konkursu.

Za udział w konkursie wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe i zestawy plastyczne.

/paw/

Ważne wydarzenia