W czerwcu ruszy remont Domu Dziecka w Małachowie. Umowa na termomodernizację została podpisana

Dom Dziecka w Małachowie przejdzie gruntowną termomodernizację. W wyniku postępowania przetargowego na wykonanie zadania wyłoniona została firma WODEX z Ożarowa.

Umowa pomiędzy starostwem powiatowym w Ostrowcu, które jest właścicielem budynku a wykonawcą została podpisana. – Cieszę się bardzo, że zaczynamy finalizować długo wyczekiwany remont. Udało nam się pozyskać na tę inwestycję środki zewnętrzne. Wykonawca został wyłoniony. Mam nadzieję, że remont pójdzie sprawnie, bo te budynki naprawdę wymagają remontu i odświeżenia. Otoczenie jest piękne, dyrekcja i wychowawcy starają się zapewnić jak najlepsze warunki, no ale pora już zmienić wygląd zewnętrzny placówki i to ocieplenie – mówi starosta Marzena Dębniak.

Całkowity koszt zadania wynosi ponad 2 miliony 100 tysięcy złotych, z czego ponad milion 300 tysięcy stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Roboty budowlane obejmą kompleksową termomodernizację dwóch budynków placówki – budynku głównego, który pełni funkcję opiekuńczo-wychowawczą z zapleczem administracyjnym oraz budynku mieszkalnego wraz z garażem. W ramach inwestycji zostanie wykonana tak zwana głęboka termomodernizacja. – Zakres robót na obydwu budynkach jest taki sam z wyłączeniem kotłowni, ponieważ w budynku mieszkalnym nie będzie realizowana. Zakres prac obejmuje wykonanie docieplenia fundamentów z jednoczesnym wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej, docieplenie ścian zewnętrznych, stropu nad kondygnacją oraz dachu. Wymieniona zostanie także uszkodzona więźba dachowa. Zmodernizowana zostanie kotłownia. Źródło ciepła jakim jest teraz kocioł gazowy będzie zastąpiony nowym – wylicza Tomasz Mroczek, naczelnik wydziału infrastruktury i rozwoju starostwa powiatowego. Prace obejmują również zamurowanie i wykucie otworów okiennych i drzwiowych, w miejscu których pojawi się nowa stolarka. Nadmurowane zostaną kominy wentylacyjne ponad poziom dachu. – W ramach zadania zostaną też przeprowadzone roboty elektryczne, tak aby osiągnąć lepszy efekt ekologiczny. W całym budynku zaplanowano wymianę wszystkich opraw na energooszczędne, ledowe – dodaje naczelnik.

Prace rozpoczną się najwcześniej w połowie czerwca. – Będziemy się starać, żeby wykorzystać jak najwięcej miesiące letnie. Nasza determinacja jest taka, żeby zakończyć prace jeszcze w tym roku – zapowiada Sylwia Rożniej z firmy WODEX wykonawca inwestycji.

Dodam, że obecnie w placówce w Małachowie przebywa 46ciu podopiecznych w wieku do 18 roku życia.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia