Muzeum w Częstocicach i na Krzemionach do zwiedzania nieco później niż planowano

Trasa podziemna w Krzemionkach, stała wystawa muzeum i Pałac Wielopolskich w Częstocicach zostaną oddane zwiedzającym później niż zakładano. Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego mówi, że prowadzone od jesieni 2019 roku prace budowlane są na ukończeniu i powinny zakończyć się w lipcu tego roku.

-Zakładamy, że w lipcu będzie już możliwość zwiedzania podziemnej trasy turystycznej na Krzemionkach. Obecnie obowiązuje nas termin zakończenia projektu przypadający na 30 czerwca, ale złożyliśmy już stosowane dokumenty do resortu kultury celem jego przedłużenia. Miejmy świadomość, że sam projekt obejmuje również jego rozliczenie – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wyjaśnia, że wnętrza Pałacu Wielopolskich po generalnym remoncie będzie można udostępnić dopiero jesienią. Konieczne jest przetransportowanie muzealiów. Jako pierwsza dla zwiedzających – już w czerwcu – ma zostać udostępniona powstająca wystawa stała w muzeum na Krzemionkach. Będzie rekonstruować codzienne życie w osadach w różnych okresach neolitu. Prezentowane będą też zabytki, a istotną część wystawy, oprócz rekonstrukcji, stanowić będą multimedia. – Multimedia i projekcje holograficzne będą takim ciekawym uzupełnieniem tego, co na wystawie będzie można zobaczyć – zaznacza dyrektor Przychodni.
Na ukończeniu są także prace w kopalniach. Montowana jest winda, wykonywane oświetlenie, a także instalacja alarmowa i telefoniczna. Ten ostatni element, po zmianach w prawie górniczym, musiał zostać dodany do projektu już w trakcie jego realizacji, co też miało wpływ na opóźnienia. Największy miała jednak pandemia koronawirusa. – Mieliśmy zachorowania. Chorował na vovid-19 również kierownik budowy odpowiedzialny za oba przedsięwzięcia, a więc Krzemionki i Częstocice – wyjaśnia Andrzej Przychodni.
Kopalnie po modernizacji będą bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Oprócz windy wykonano przebicie w korytarzach umożliwiające osobom na wózkach inwalidzkich zwiedzenie podziemi. Całkowicie odnowione zostały dwa pawilony naszybowe i dom archeologa.
Wartość całego projektu to nieco ponad 16 milionów złotych, przy czym wkład własny powiatu sięga 6 milionów. Pozostała kwota to środki unijne, rozdzielane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia