W Ostrowcu powstaje 103 batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej

żródło: 10. ŚBOT

W Ostrowcu powstanie 103 batalion lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczął się proces jej formowania, pierwsi terytorialsi zasilają szeregi brygady. Siedzibą żołnierzy będzie kompleks koszarowy na Osiedlu Słonecznym, w budynku po dawnym gimnazjum nr 3.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy z zadowoleniem przyjmą tą wiadomość, ponieważ w tej chwili nasze wsparcie dla społeczności lokalnej, tym razem Ostrowca Św., będzie mogło być dużo szersze. Na pewno nasza obecność będzie zwiększona począwszy od placówek medycznych, samorządowych oczywiście tych, które tego wsparcia będą potrzebowały. Żołnierze z terenu Ostrowca, do tej pory delegowani do batalionu sandomierskiego czy kieleckiego, będą mogli służyć na miejscu. W tej chwili napełniamy batalion kadrą zawodową, w następnej kolejności będą dołączali terytorialsi – mówi kapitan Marcin Kowal, rzecznik prasowy świętokrzyskich terytorialsów.

W Ostrowcu na stałe służbę będzie pełnić około 40-50 żołnierzy zawodowych. Plany WOT-u zakładają także, że terytorialsi zamieszkujący północne powiaty, którzy obecnie przypisani są i służą w batalionach w Kielcach i Sandomierzu zostaną przeniesieni do Ostrowca. – Docelowo jest taki plan, żeby każdy żołnierz służył na swoim terytorium. Na tym polega ta terytorialność, żeby bronić swojej małej ojczyzny i tutaj w niej służyć. 103 batalion będzie obejmował praktycznie wszystkie północne powiaty naszego województwa – będą to powiaty konecki, skarżyski, ostrowiecki i starachowicki – tłumaczy rzecznik Kowal.

Batalion 103. lekkiej piechoty w Ostrowcu jest trzecim w strukturach świętokrzyskich Wojsk Obrony Terytorialnej. Po pełnym skompletowaniu będzie liczył ponad 600 żołnierzy. W 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy ponad 1400tu żołnierzy.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia