Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Jak się spisać?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. – To najważniejsze badanie ze statystyki ludności, obejmuje całą populację i jest realizowane co dziesięć – mówi Anna Niedbała, sekretarz miasta.

Udział w spisie jest obowiązkowy i można go dokonać na kilka sposobów. Najlepszym w czasie pandemii jest samopis internetowy poprzez stronę spis.gov.pl. Mieszkańcy Ostrowca, którzy nie mają urządzenia z dostępem do internetu mogą skorzystać ze stanowiska przygotowanego w Urzędzie Miasta. Pomocą tam służą członkowie Gminnego Biura Spisowego. Ze względu na pandemię koronawirusa należy jednak wcześniej telefonicznie zgłosić taką chęć pod numerem 41 26 72 122 lub 41 26 72 136 lub końcówka 137. – Oprócz tego od 4 maja wdrożone zostaną metody pomocnicze, czyli wywiady bezpośrednie i telefoniczne, które przeprowadzą nasi rachmistrzowie spisowi. Osoba, która nie dokonała samospisu internetowego nie może odmówić przekazania danych w formie wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego spotkania z rachmistrzem – mówi sekretarz Niedbała.
A czego będą dotyczyły pytania? – Będą zbierane dane dotycząc głownie charakterystyki demograficznej, czyli płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo. Pytania będą dotyczyć także aktywności ekonomicznej, lokalizacji miejsca pracy, wykonywanego zawodu, statusu zatrudnienia, wymiaru czasu pracy. Również będą zbierane informacje dotyczące wykształcenia, niepełnosprawności, migracji wewnętrznych i zagranicznych, a także narodowości, języka, wyznania. Co ważne, wszystkie te dane, przekazywane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego, są objęte tajemnicą statystyczną, czyli są później udostępniane przez GUS wyłącznie w formie zbiorczej – podkreśla Anna Niedbała i zaznacza, że w spisie powszechnym nie ma pytań o wielkość zarobków, czy numery bankowego konta czy karty kredytowej.
Spis Powszechny potrwa do 30 czerwca.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia