Duża absencja nauczycieli po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki na koronawirusa

żródło: pixabay.com

W miniony piątek rozpoczęły się ogólnopolskie szczepienia nauczycieli. W powiecie ostrowieckim chęć przyjęcia preparatu firmy Astra Zeneca zgłosiło około 600 pedagogów ze wszystkich szkół. Ale od wczoraj, po pierwszej iniekcji coraz więcej nauczycieli zgłasza swoją nieobecność w pracy, skarżąc się na złe samopoczucie i objawy poszczepienne.

Dla przykładu w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej w Ostrowcu preparat przyjęło 26 osób. – 11 z nich nie pojawiło się wczoraj w pracy – potwierdza Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu. – Na ten moment część zwolnień mamy na 3 dni, część na 5 także myślę, że to wszystko lada moment wróci do normy. Dodam, że oprócz osób, które przebywają na zwolnieniu lekarskim, są także osoby, które z innych, niż poszczepienne, zgłosiły swoją nieobecność w pracy. Zawsze tak duża absencja pracowników niesie ze sobą pewne utrudnienia, niemniej jednak uważam, że nie jest to jeszcze sytuacja tragiczna. Staramy się sobie radzić. Mamy tutaj prężną drużynę, która zawsze jest gotowa do wsparcia i niesienia pomocy – mówi dyrektor ostrowieckiego Zespołu Szkół Specjalnych.
Doktor Jacek Burda, kierownik Przychodni Eskulap – Med w Bodzechowie mówi, że jest to nic zaskakującego i równocześnie uspokaja. – Zawsze oczekujemy tego, że po przyjęciu każdego leku czy substancji leczniczej będziemy się czuć lepiej i bez zarzutu. Natomiast trudno to też uznać za niespodziankę, bo rzeczywiście po wielu szczepieniach spotykamy się z taką reakcją, że występuje gorączka i bóle mięśniowo-stawowe, które nazywamy rzekomo grypowymi. Natomiast ja od razu muszę powiedzieć, że wśród swoich pacjentów – nauczycieli, którzy zgłosili się z takimi objawami po szczepieniu jest zaledwie kilku. Są to pojedyncze przypadki, dlatego nie uznałbym tej liczby za jakąś znamienną – mówi dr Burda.

Dodam, że według potwierdzonych badań skuteczność preparatu firmy Astra Zeneca wynosi 76 proc. po przyjęciu pierwszej dawki. 15 lutego ruszyła kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz dla nauczycieli akademickich.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia