Miasto już bez długów. Oszczędności pójdą na bardzo wysokie stypendia dla uczniów

Zgodnie z zapowiedziami 14 stycznia gmina Ostrowiec spłaciła 7,5 miliona złotych zadłużenia wobec banku i jest jednym z nielicznych samorządów bez żadnego kredytu. Oszczędności z tytułu niezapłaconych odsetek zostaną przeznaczone na program stypendialny dla młodzieży.

– Nasze miasto jest w wyjątkowej, bardzo niestety niewielkiej grupie wśród prawie 3 tysięcy miast i miasteczek, które nie posiada długów. I to jest coś, co chcemy dedykować naszym wszystkim podatnikom, wszystkim naszym mieszkańcom – mówił w studiu Radia Ostrowiec Jarosław Górczyński, prezydent miasta. Wskazywał także na oszczędności z tytułu samych tylko odsetek, porównując Ostrowiec do innych miast, na przykład Starachowic, które przy zadłużeniu przekraczającym 50 milionów złotych płacą rocznie 1 milion 300 tysięcy odsetek. Ostrowiec, spłacając zadłużenie, zaoszczędził na odsetkach około 180ciu tysięcy złotych. Tyle zapłacił w ubiegłym roku.

Na naszej antenie prezydent Górczyński ogłosił, że oszczędności te przeznaczy na stypendia dla uczniów i będą to wyjątkowo wysokie nagrody za ciężką prace i osiągnięcia. – Ponieważ nie będziemy płacić tych odsetek, więc taką kwotę chcemy przeznaczyć na fundowanie stypendiów w kwocie 10 tysięcy złotych dla jednego ucznia i takich stypendiów każdego roku będziemy chcieli przyznawać przynajmniej 10. Stypendia te będą wypłacane jednorazowo – zapowiedział Jarosław Górczyński.

Programem stypendialnym objęci zostaną wszyscy młodzi ostrowczanie uczący się w szkołach podstawowych, a więc także uczący się w szkołach, które nie są prowadzone przez gminę, a pierwsze mają być wypłacane już we wrześniu. Regulamin zostanie dopiero opracowany, a stypendia przyznawać będzie powołana w tym celu specjalna kapituła złożona z nauczycieli.

/mag/

Ważne wydarzenia