Przedsiębiorcy rozmawiali z prezydentem o swoich problemach

Gmina Ostrowiec po raz drugi nie zwolni wszystkich przedsiębiorców z obowiązku płacenia podatków lokalnych czy opłat za najem lub dzierżawę lokali w zasobach gminnych. O rozważenie takiej możliwości w imieniu ostrowieckich firm branży sportowej, hotelarskiej, gastronomicznej zwrócił się do prezydenta miasta Dariusz Wierzbiński, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

Dziś w Urzędzie Miasta doszło do spotkania przedsiębiorców z prezydentem w ramach posiedzenia Rady Inicjatyw Gospodarczych i dyskusja dotyczyła właśnie sytuacji finansowej ostrowieckich przedsiębiorstw. – Będziemy do każdej firmy i jej sytuacji podchodzić indywidualnie. Wyznacznikiem powinno być to, co jest brane pod uwagę w większości krajów europejskich, gdzie bierze się pod uwagę oficjalny spadek obrotów na podstawie danych z urzędów skarbowych – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca. Wyjaśnia, że straty ponoszą także miejskie spółki, przedsiębiorstwa, zagłady budżetowe i wymienia Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i baseny, które w tym roku nie zarabiały, czy kino, na których Miejskie Centrum Kultury straciło już prawie 1 milion złotych.

Decyzje o rozpatrywaniu indywidualnych wniosków o zmniejszenie lub rozłożenie na raty lokalnych podatków i opłat, a nie umorzenie ich dla wszystkich, starszy Cechu rozumie. – Budżet miasta nie bierze się z powietrza, a właśnie z podatków – mówi i zachęca znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej przedsiębiorców, by na własną rękę składali do urzędu wnioski o zmniejszenie należności. – Gdyby któryś z przedsiębiorców potrzebował takiego wsparcia powinien indywidualnie pisać pisma i prosić o ich rozpatrywanie. Obecna sytuacja jest nieciekawa da wszystkich przedsiębiorców, ale są grupy, które naprawdę będą mieć poważne problemy, bo pracowników trzeba utrzymać, koszty działalności cały czas rosną, a dochodów nie ma – dodaje.

Dariusz Wierzbiński zaznacza także, że podczas spotkania była mowa o stawkach podatków lokalnych w przyszłym roku. Te ponowie miałyby nie wzrastać. – Jeszcze to analizujemy – mówi tymczasem prezydent Górczyński, podkreślając, że oficjalną decyzję ostrowieckim przedsiębiorcom zakomunikują jeszcze w tym tygodniu.

/mag/

Ważne wydarzenia