Adwokaci ruszają na pomoc protestującym w obronie praw kobiet w Ostrowcu

Policja zapowiedziała skierowanie do sądu wniosków o ukaranie kilkunastu osób wylegitymowanych podczas niedzielnego protestu w obronie praw kobiet, który odbył się w Ostrowcu. Gotowi do udzielenia im bezpłatnej pomocy prawnej są ostrowieccy adwokaci.

Policja uczestnikom niedzielnego marszu zarzucała, że biorą udział w nielegalnym zgromadzeniu. – Możemy wychodzić sobie na spacer i będziemy to robić. Mamy wszyscy maseczki, zachowujemy odstępy, jesteśmy grzeczni, pilnujemy się, nie stwarzamy zagrożenia – mówiła tuż po policyjnej interwencji jedna z kobiet. Dziś podtrzymuje, że nie złamały prawa i mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną, tak jak kobiety w innych miastach. – W Ostrowcu co najmniej czterech adwokatów z Ostrowca deklaruje udzielanie nam bezpłatnej pomocy. Ja myślę, że jesteśmy bezpieczne i nie wystraszyłyśmy się, bo przecież nie ma takiego prawa, na podstawie którego mogłybyśmy ponosić przykre konsekwencje za nasze spacerowanie i pokojowe manifestowanie. Mamy też świadomość, że policja tutaj nie chciała nam dokuczyć, mają swoje rozkazy. My czułyśmy się z nimi i przy nich bezpiecznie – wyjaśnia.

Mecenas Rafał Jabłoński mówi, że w jego ocenie zgromadzenia, które mają miejsce w całym kraju po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne mają charakter spontaniczny i są w pełni legalne. – Należy pamiętać, że ograniczenia swobód obywatelskich, czyli prawa do takich spontanicznych zgromadzeń zostały wprowadzone rozporządzeniem, a nie ustawą, co w mojej ocenie jest wręcz sprzeczne z ustawą zasadniczą, a więc Konstytucją, która daje nam wszystkim prawo do tego, aby podczas takich zgromadzeń manifestować nasze poglądy, wyrażać nasze poglądy i o nie walczyć. Tu protestujące panie mają, w mojej ocenie, pełne prawo do tego, aby wyrażać swoje poglądy i przeciwstawiać się  temu, co się w tej chwili dzieje – wyjaśnia. Jest jednym z kilku prawników z Ostrowca, którzy zadeklarowali, że bezpłatnie będą reprezentować uczestniczki marszów, jeśli ich sprawy trafią do sądu. – Zadeklarowałam gotowość niesienia nieodpłatnej pomocy prawnej w związku ze strajkami, które odbywają się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ, zgodnie z Rotą ślubowania adwokackiego jestem zobowiązana przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej – wyjaśnia z kolei adwokata Małgorzata Rozmus.

Skupieni na facebookowej grupie Strajk Kobiet – Ostrowiec Świętokrzyski mieszkańcy powiatu zapowiadają kolejne spacery. Mają wyruszać w każdą niedzielę z Rynku.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia