Przedszkolaki z „Brzechwy” pomagają, zbierając monety w ramach akcji „Góra grosza”

Pod koniec października wystartowała kolejna edycja ogólnopolskiej akcji 'Góra grosza’, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, np. w rodzinach zastępczych czy domach dziecka.

– Nie poddajemy się! To jest niezwykła góra, w niezwykłych czasach. Pomimo pandemii organizujemy zbiórkę ponownie. To już 21 edycja. W tym roku będzie przebiegała trochę inaczej, bowiem przedłużyliśmy ją i akcja potrwa do końca maja – mówi Elżbieta Prządka, koordynator akcji z Towarzystwa Nasz Dom, które jest organizatorem zbiórki. Dodaje, że przekazane monety to realna pomoc dla bardzo wielu dzieci. – Dla niektórych to wsparcie materialne, dla tych z zaległościami w nauce – korepetycje. Dla innych, możliwość rozwijania talentu lub też dofinansowanie wychowanków na progu samodzielności – wylicza.

Już po raz dziesiąty do akcji zbierania monet dla dzieci przystąpiło Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Św. Przy wejściu głównym i bocznym placówki zostały umieszczone specjalnie słoiki z napisem 'Góra grosza’. Poza tym w każdym oddziale jest dodatkowy mały słoiczek, do którego przedszkolaki mogą wrzucać pieniądze. – Włączając się do tej akcji chcemy przede wszystkim pomóc innym. Wiemy, że zebrane monety, ta pomoc finansowa jest bardzo potrzebna dzieciom, które wychowują się poza swoimi rodzinami. Przyłączając się do tej ogólnopolskiej zbiórki, uczymy dzieci pomagania, uczymy je życzliwości i dobroci. Uświadamiamy im co znaczy wzajemna pomoc, zwłaszcza teraz – w dobie epidemii, kiedy możemy pomagać sobie tylko na odległość – jest ona jeszcze bardziej cenna. Uczymy dzieci także oszczędzania – mówi Aneta Stachurska, dyrektorka placówki.

Akcja 'Góra grosza’ prowadzona w przedszkolach i szkołach w całej Polsce zakończy się 31 maja 2021 roku. Dodam, że w poprzedniej edycji udało się zebrać ponad 2,5 miliona złotych, a przez 20 lat trwania akcji ponad 43 miliony złotych.

/paw/

Ważne wydarzenia