Konarski „Szkołą Demokracji”

źródło: Facebook/Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Liceum im. Stanisława Konarskiego

Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. St. Konarskiego w Ostrowcu otrzymała Certyfikat Szkoły Demokracji.

– To projekt, mający na celu promowanie dobrych praktyk z zakresu samorządności, demokracji szkolnej i włączania uczniów i uczennic w podejmowanie decyzji – mówi Magdalena Grabiec, koordynator grupy projektowej w szkole. Szkoła Demokracji to jest program, który zaproponowało Centrum Edukacji Obywatelskiej. U jego podstaw leży założenie, że szkoła jest instytucją współtworzoną przez uczniów. Określili to jako laboratorium demokracji. Ciężko się nie zgodzić z tym, że wzmocnienie głosu uczniów w szkole i tej świadomości, że samorząd uczniowski tworzą właściwie wszyscy uczniowie a nie tylko jego przedstawiciele – dodaje.

Wszystkie szkoły biorące udział w akcji otrzymały materiały merytoryczne oraz możliwość korzystania z łączącej samorządy uczniowskie platformy internetowej. – Droga do zdobycia tytułu Szkoły Demokracji nie była łatwa – mówi koordynatorka grupy. Na początku trzeba było przeprowadzić diagnozę i sprawdzić, które kryteria spełniamy jako szkoła, a które należy zmienić, lub w których obszarach wprowadzić działania naprawcze. Następnym krokiem był wybór przez uczniów tych kryteriów, które chcieli by realizować – wyjaśnia. – Musieliśmy wybrać 3 z 5 wyzwań, które zaproponowano. Nasza grupa wybrała – podejmowanie decyzji, działania uczniów i wybory. W zakresie podejmowania decyzji uczniowie mieli wybrany fragment przestrzeni szkolnej przeorganizować przez nich właśnie i dla nich. Ten punkt zrealizowali w okresie przedświątecznym. Udekorowali szkołę, nadając jej taki prawdziwy świąteczny klimat. Zrobili to według własnego pomysłu – opowiada Magdalena Grabiec. Kolejnym zadaniem była około świąteczna wizyta w domu Senior Wigor, gdzie młodzi i starci spędzili razem czas na wspólnym kolędowaniu i przygotowywaniu ozdób choinkowych. – Myślę, że to było bardzo ważne doświadczenie dla dzieci i młodzieży.

Warto dodać, że spośród 46 zakwalifikowanych do programu szkół z całej Polski, 41 otrzymało certyfikat. Wśród nich znalazła się szkoła 'Konarskiego’.

/paw/

Ważne wydarzenia