Północ województwa wspólnie powalczy o środki unijne. Porozumienie zawarło 11 samorządów

Dziś w Ostrowieckim Browarze Kultury włodarze jedenastu samorządów północnej części województwa świętokrzyskiego podpisali porozumienie o współpracy w ramach tak zwanego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ma on być wpisany do Strategii Rozwoju Województwa i przełożyć się na możliwość pozyskania większych środków w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Samorządowcy jeszcze w tym miesiącu chcą zwarte porozumienie, a także pomysły i postulaty przedstawić marszałkowi województwa. – Chcemy pokazać decydentom, którzy będą dzielić środki unijne, że nasze pomysły są przemyślane, są spójne, a także że potencjał miast północy ma bardzo duże oddziaływanie na region. Im silniejszy nasz głos, im silniejsze nasze pozycje, tym więcej z tego unijnego tortu jesteśmy w stanie dla naszych mieszkańców podjąć – mówi prezydent Jarosław Górczyński.

Do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzą: Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Końskie, Stąporków, Bliżyn, Skarżysko Kościelne, Wąchock, Pawłów oraz Bodzechów i Waśniów. – Dzięki temu porozumieniu możemy budować lepszą przyszłość dla naszych gmin – mówił Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa. – Ta oś obszaru funkcjonalnego w Strategii Rozwoju Województwa jest mocno pokazana. Nasze gminy obejmują 22 proc. terenów całego województwa i prawie 1/6 populacji regionu – zauważył Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa.
Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa podkreślała, że tereny północy, które łączy teraz Miejski Obszar Funkcjonalny, były dotąd niedoceniane i teraz może się to zmienić. – Pewne rzeczy dzięki tej współpracy już się zadziały, bo w przygotowywanej strategii rozwoju województwa świętokrzyskiego pojawiło się pojęcie miast północy – zaznaczył burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, dodając, że jego zdaniem, to musi przyłożyć się na decyzje finansowe przy dzieleniu środków unijnych z nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. – Trwają prace i w każdym ze spotkań uczestniczą przedstawiciele naszego obszaru funkcjonalenego i zgłaszamy już konkretne pomysły – mówi z kolei Andrzej Brzeziński, wiceprezydent Skarżyska-Kamiennej.
Do współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego nie przystąpiły gminy Bałtów, Ćmielów i Kunów. – Kierowaliśmy zaproszenie do wszystkich i temat wciąż jest otwarty – mówi prezydent Górczyński, zaznaczając, że mają sygnały o kolejnych samorządach, które chciałby dołączyć do inicjatywy.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia