10 tys. uczniów w Ostrowcu rozpoczęło nowy rok szkolny

Dziś około 10 tys. uczniów w Ostrowcu rozpoczęło nowy rok szkolny – inny niż wszystkie. Uroczyste apele i akademie zostały zastąpione spotkaniami w salach z wychowawcami. W związku z epidemią koronawirusa w szkołach obowiązują nowe zasady.

W szkole podstawowej nr 4 do szkoły mogą przychodzić jedynie zdrowi uczniowie, bez objawów, które mogą sugerować zakażenie. Wchodząc do szkoły muszą zdezynfekować ręce, nie wolno im gromadzić się na przerwach, a lekcje będą prowadzone w jednej sali dla jednej klasy. – W naszej szkole uczniowie nie muszą nosić maseczek, ani w klasach ani w częściach wspólnych. Natomiast na teren szkoły nie mogą wchodzić rodzice ani inne osoby postronne. Spotkania rodziców z nauczycielem będą ustalane za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Rodzic będzie przychodził w wyznaczony dzień i na wyznaczoną godzinę. Przygotowana procedura bezpieczeństwa została skonsultowana z rodzicami. Dodatkowo nauczyciele będą uświadamiać i instruować uczniów, by przestrzegali zaleceń – mówi dyrektor Agnieszka Batóg. Dodaje, że zajęcia poszczególnych klas będą rozłożone w czasie, tak by dzieci nie tłoczyły się przy wejściu do szkoły.
– Wiemy, że dla rodziców i dzieci klas pierwszych te pierwsze dni września są wyjątkowe i trudne. Nie chcemy ich wprowadzać w taki dystans, dlatego tylko rodzice klas pierwszych będą mogli wejść do placówki. To wprowadzenie będzie się odbywało 15 min po dzwonku, by ograniczyć kontakt z innymi dziećmi – wyjaśnia dyrektor Batóg i zaznacza, że w ciągu roku szkolnego chcieliby ograniczyć pobyt rodziców w placówce. Tłumaczy, że sale lekcyjne najmłodszych uczniów znajdują się na pierwszym piętrze budynku, więc nie będzie potrzeby, żeby dzieci odprowadzać do klasy.

Sami uczniowie bardzo różnie oceniają powrót do nauki w szkołach. Uczniowie obawiają się niepewnej sytuacji związanej z nagłym przejściem z nauczania tradycyjnego na zdalne.

W Ostrowcu wszystkie szkoły rozpoczęły naukę tradycyjną, ale każda placówka w zależności od swoich warunków stosuje różne zalecenia epidemiologiczne. W niektórych uczniowie nie korzystają z szatni tylko ubrania zostawiają w klasie, w której się uczą. W innych należy przychodzić w maseczkach, a zdjąć je można dopiero podczas lekcji w klasie. Niektóre szkoły wyznaczyły stałe klasy na lekcje, co sprawia, że uczniowie nie muszą podczas przerw wędrować po korytarzach.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia