Kredyt mieszkaniowy – gdzie go znaleźć, o czym pamiętać?

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie i duża odpowiedzialność. Bierzemy w końcu na barki nie tylko koszt utrzymania samej nieruchomości, ale często również i spłatę kredytu. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną ofertę banku, warto przeanalizować rynek i wybrać taką, która jest dla nas najbardziej korzystna. Jak się za to zabrać? Na co zwrócić uwagę, by kredyt dało się łatwo i sprawnie spłacić? O czym pamiętać przed jego zaciągnięciem?

  1. Czym jest kredyt mieszkaniowy?
  2. Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?
  3. Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie?
  4. Dobre praktyki spłacania kredytu na mieszkanie

 

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to specjalny rodzaj pożyczki bankowej, który udzielany jest na dużo korzystniejszym oprocentowaniu niż standardowy kredyt konsumencki, jednak jednocześnie o dużo dłuższym czasie spłaty i na wyższą kwotę. Dodatkowo zabezpieczeniem banku jest hipoteka nieruchomości, na którą się zadłużamy, w związku z czym w wypadku braku spłaty może nam ona zostać odebrana. Aby otrzymać kredyt na mieszkanie musimy również spełnić szereg warunków, w związku z czym nie jest to rzecz, którą da się załatwić od ręki.

 

Jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Najlepszy kredyt na mieszkanie to przede wszystkim taki, na który jest nas po prostu stać. Pierwszym krokiem jest więc realne określenie naszych możliwości i dopasowanie wymagań względem mieszkania lub domu. Drugim istotnym aspektem najlepszego kredytu na mieszkanie jest wysokość jego oprocentowania oraz konieczność wyboru dodatkowego ubezpieczenia. Tutaj warto jest wspomóc się wszelkiego rodzaju porównywarkami, rankingami i listami aktualnie najlepszych ofert na rynku. Dzięki takiemu działaniu będziemy w stanie wstępnie odsiać najmniej interesujące nas propozycje i skupimy się na tych, które wyglądają dla nas obiecująco.

 

Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu na mieszkanie?

Aby ubiegać się o kredyt mieszkaniowy musimy najpierw uzbierać wkład własny oraz posiadać dostatecznie dobrą sytuację materialną. Wkład stanowi obecnie 20% wartości interesującej nas nieruchomości, chociaż w niektórych sytuacjach bank może zgodzić się na mniejszy, w wysokości 10%. Taka opcja jest jednak zwykle tożsama z koniecznością zakupu dodatkowego ubezpieczenia, warto więc przemyśleć, czy nam się to opłaca.

Aby być dostatecznie wiarygodnym dla banku należy przede wszystkim posiadać stałą pracę. Oczywiście najlepiej i najchętniej widzianą przez bank umową jest ta na czas nieokreślony. To dla pożyczkodawcy jasny sygnał, że będziemy wypłacalni. Poza tym musimy również zaprezentować, że nasze dochody umożliwią nam pokrycie miesięcznej raty, dlatego warto zadbać o awans lub zmianę pracy na lepszą, a dopiero potem zajmować się kredytem.

 

Dobre praktyki spłacania kredytu na mieszkanie

Chociaż zwykle kredyt mieszkaniowy to wiele lat spłacania, możemy wyrobić w sobie dobre praktyki ułatwiające szybsze pozbycie się tego zobowiązania. Wartościowym pomysłem jest regularne nadpłacanie kredytu, co pozwala nie tylko na skrócenie czasu spłaty, ale również umożliwia nam zaoszczędzenie pieniędzy na odsetkach. Należy tu jednak zadbać o to, aby umowa z bankiem przewidywała możliwość wpłacania większych rat niż wynika to z harmonogramu.

Innym dobrym pomysłem jest zaciągnięcie kredytu na stałej stopie procentowej. Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od jej wahań, a co za tym idzie mamy zawsze jednakową, stałą ratę.

Podziel się

Ważne wydarzenia