91 lat minęło….11 sierpnia 1929 roku powstał Klub KSZO

KSZO świętuje dziś 91 rocznicę swojego powstania. Klub założony został 11 sierpnia 1929 roku.

Na początku powstała sekcja piłki nożnej, lekkiej atletyki, kolarstwa, a potem zaraz inne takie jak: pływanie czy piłka wodna. Klub Sportowy Zakładów Ostrowieckich to pełna nazwa klubu, który w całej Polsce znany jest głownie z rozgrywek piłki nożnej. W 1929 roku piłkarze KSZO po raz pierwszy wystartowali w rozgrywkach o Puchar Klubów Fabrycznych Centralnego Okręgu Przemysłowego. Występy w systemie ligowym piłkarze z Ostrowca rozpoczęli w 1932 roku od startów w rozgrywkach klasy C. W 1931 roku zbudowano stadion przy ul. Świętokrzyskiej 11. Rok później piłkarze KSZO awansowali do klasy B. Po dwóch latach występów w klasie B, w 1934 roku zespół z Ostrowca przesunął się do wyższej klasy rozgrywek – ligi okręgowej. We wrześniu 1945 roku pierwszą sportową imprezą po wyzwoleniu był piłkarski mecz pomiędzy KSZO a kielecką Tęczą. Dobry okres gry KSZO przypada na koniec lat 60 XX wieku. W 1966 roku utworzone zostały w kraju cztery centralne grupy III ligi. Rok później po zdobyciu mistrzostwa okręgu kielecko-radomskiego, hutnicy awansowali i znaleźli się wśród czołowych zespołów.
Z początkiem ostatniej dekady XX wieku Huta Ostrowiec bardzo mocno zaangażowała się w finansowanie klubu, co zaowocowało awansem do ekstraklasy. KSZO zadebiutował w ekstraklasie 9 sierpnia 1997 roku meczem u siebie z Lechem Poznań, który z trybun oglądało 13 000 widzów. Klub zasłynął w całej Polsce dzięki wspaniałemu dopingowi kibiców i bardzo wysokiej frekwencji. Później była gra w drugiej lidze przez następne sezony.Z rozgrywek drugiej ligi wycofał się w trakcie sezonu 2011/2012.
W 2011 powstał w Ostrowcu Świętokrzyskim na bazie Jandaru Bodzechów drugi, niezależny od KSZO klub piłkarski pod nazwą KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Przejął on barwy (pomarańczowo-czarne) i herb KSZO oraz zaplecze sportowe. Przystąpił do rozgrywek klasy okręgowej, uzyskując w ciągu dwóch następnych lat awans do III ligi małopolsko-świętokrzyskiej, w której występuje do dziś.
W klubie ze Świętokrzyskiej piłkarską karierę rozpoczynali przyszli reprezentanci Polski: Andrzej Kobylański, Mariusz Jop, Rafał Lasocki czy Kamil Kosowski.
/marsz/

Ważne wydarzenia