Opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli odpocząć

żródło: pixabay.com

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przystąpił do realizacji drugiej edycji programu 'Opieka wytchnieniowa”, który ma za zadanie odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych.

– Takie czasowe zastępstwo w opiece nad osobami niepełnosprawnymi to możliwość odpoczynku dla opiekunów – mówi Joanna Basińska, kierowniczka działu Usług Opiekuńczych MOPS w Ostrowcu. – Opiekun w tym czasie ma zapewnioną opiekę i bezpieczeństwo nad swoim dzieckiem. Ma zagwarantowaną opiekę. Zazwyczaj odbywa się ona w domu podopiecznego. Opiekun w tym czasie podnieść swoje kwalifikacje, czy załatwić sprawy urzędowe, lekarskie. Może też po prostu odpocząć – podkreśla. W tegorocznej edycji programu opiekuni mają do wykorzystania 240 godzin. – Wymiar tej opieki ustalamy osobiście z opiekunem bądź z osobą niepełnosprawną. Jest na pewno bardzo zróżnicowany i zindywidualizowany. Wiele osób korzysta z tego rozwiązania w codziennej opiece po kilka godzin, a część osób – mówi Joanna Basińska i dodaje, że program wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych ruszy wraz z początkiem sierpnia. W przypadku opiekunów dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością są jeszcze wolne miejsca.

Szacuje się, że w tym roku w Ostrowcu z programu skorzysta 50 osób. Gmina otrzymała prawie 243 tys. złotych na pomoc osobom, których bliscy wymagają szczególnej opieki. Pieniądze pochodzą z Funduszu Solidarnościowego ministerstwa rodziny.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia