Konserwacja mebli w Pałacu Wielopolskich

Do końca listopada tego roku 9 obiektów muzealnych z Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Pałacu Wielopolskich w Ostrowcu przejdzie gruntowną renowację.

– Zakwalifikowaliśmy do konserwancji 8-częściowy komplet mebli salonikowych w stylu Ludwika XVI oraz kanapa w stylu biedermeieru wiedeńskiego. Były to zabytki nabyte w latach 70. XX wieku, które praktycznie nigdy nie były poddawane pracom konserwatorskim. Były tylko wykonywane niewielkie prace renowacyjne. Potrzebowały one już odświeżenia i fachowej konserwacji – opowiada Barbara Dzioba, kustosz Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Podkreśla również, że wytypowane do konserwacji muzealia stanowią ważną część składową planowanych wystaw stałych w wysokiej klasy zabytku, jakim jest Pałac Wielopolskich. Ich renowacja jest niezbędna, by móc zaprezentować we właściwy sposób pałacowe wnętrza – dodaje.

W ramach projektu nagrany zostanie krótki film dokumentujący prace konserwatorskie. Stworzone zostaną również plansze edukacyjne, prezentujące stan obiektów przed i po konserwacji. Zadanie pt. 'Konserwacja mebli ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim”jest dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wspierania działań muzealnych. Ostrowiecka placówka pozyskała na ten cel około 30 tysięcy złotych.

/paw/

Ważne wydarzenia