W czasie pandemii koronawirusa pomagał ludziom. Dziękują mu pracownicy MOPS

Opiekunowie i asystenci osobiści osób niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu, jako jedyna grupa zatrudniona w placówce przez cały okres pandemii koronawirusa pracowali w terenie. Ich codziennych obowiązków nie można wykonać zdalnie, przez telefon, bo podopieczni wymagali pomocy w zrobieniu zakupów, w tym także leków. Pracownikom, także w czasie największych obostrzeń, pomagał na zasadzie wolontariatu 70-letni Waldemar Słapek. Pisemne podziękowania i pudełko czekoladek wręczyła mu podczas niedawnej konferencji prasowej Magdalena Salwerowicz, dyrektor ośrodka.

– Jest niezastąpiony, jeżeli chodzi o pomoc potrzebującym i pokazał się z najlepszej strony – podkreśla dyrektor Salwerowicz. – Zdarzały się dni, że do pana Waldemara dzwoniliśmy nawet dwa, trzy razy w ciągu dnia, bo oprócz pomocy naszym podopiecznym otrzymywaliśmy maile od osób z całej Polski z prośbą, żeby pomóc starszym rodzicom – dodaje Joanna Basińska, kierowniczka Działu Usług Opiekuńczych. – Pan Waldemar wsiadał na rower i jechał wszędzie – podkreśla.
Pan Waldemar, jak sam podkreślał, najbardziej dumny jest z tego, że uratował kota starszej podopiecznej. Gdy zachorowała na COVID-19 i trafiła do szpitala w Starachowicach, a jej opiekunka z MOPSu na kwarantannę, dokarmiał zwierzę. Gdy kobieta zmarła w szpitalu, kota przygarnął. Co nie było łatwe. – Ten był dziki. Musiałem zrobić wywiad z sąsiadami, żeby poznać jego zwyczaje. Uciekał tak bardzo, że bałem się go chwytać, bo dodatkowo kot nie był szczepiony – relacjonuje.
Polowanie na zwierzę w domu zmarłej i samotnej kobiety trwało tydzień. Adaptacja zwierzęcia w domu pana Waldemara wśród innych jego kotów, krócej. – Pomaganie jest taką moją potrzebą, po śmierci syna 10 lat temu i wnuczka 7 lat temu. Staram się pomagać teraz zwłaszcza ludziom starszym i chciałem powiedzieć, że właśnie skończyłem szkołę w tym kierunku – wyjaśnia.
Pan Waldemar skończył kurs opieki specjalistycznej nad osobami starszymi w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Z MOPSem, jako wolontariusz, współpracuje już od kilku lat.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia