Organizacja tegorocznych wyborów prezydenckich to duże wyzwanie dla samorządów

żródło: pixabay.com

Jeszcze tylko 12 dni pozostało do wyborów prezydenckich, a kalendarz wyborczy jest bardzo napięty. Jak podkreśla Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy Bodzechów tegoroczne wybory na prezydenta są dużym wyzwaniem dla samorządów.

– Jest top bardzo trudne przedsięwzięcie zarówno ze strony organizacyjnej jak i technicznej, tym bardziej w czasach pandemii. Naszym głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno wyborcom, komisjom wyborczym jak i pracownikom gminy – mówi i dodaje, że dziś jest ostatni dzień na to, aby wyborca zgłosił chęć głosowania korespondencyjnego w kraju. Takich osób w gminie Bodzechów jest 30, najwięcej z miejscowości Szewna. Wyborcy oddający głos na prezydenta w tej formie powinni otrzymać pakiety wyborcze do 23 czerwca. Będą one przekazywane wyborcom za pośrednictwem poczty polskiej.

– Otrzymany pakiet zawiera kartę do głosowania, kopertę na kartę, instrukcję głosowania korespondencyjnego. W skład pakietu wchodzi również oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, zwrotna koperta i ewentualnie nakładka w alfabecie Braille’a – wylicza sekretarz Sobieraj.

Termin wrzucenia kopert zwrotnych do skrzynek pocztowych lub dostarczenia ich do urzędów gmin mija 26 czerwca. W dniu wyborów w godzinach otwarcia lokali będzie również możliwość osobistego dostarczenia kopert do właściwych obwodowych komisji wyborczych lub za pośrednictwem innych osób.

Jak co roku, podczas każdych wyborów osoby uprawnione do głosowania mogą również ubiegać się o zaświadczenie pozwalające oddać głos poza swoim miejscem zamieszkania. – Rozwiązanie to cieszy się popularnością, bo daje pewnego rodzaju swobodę w wyborze lokalu wyborczego na terenie Polski – podkreśla Małgorzata Sobieraj.

Osoby, które chcą dopisać się do spisu wyborców mają na to tylko tydzień. Ostateczny termin składania wniosków upływa 23 czerwca.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się 28 czerwca, drugą turę zaplanowano na 12 lipca.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia