Wracają spacery po Ostrowcu

żródło: bwa.ostrowiec.pl

W niedzielę, 14 czerwca Biuro Wystaw Artystycznych organizuje 'Spacerownik po mieście”. – Wracamy do naszych cyklicznych, edukacyjnych spotkań z mieszkańcami.

– To jest spacer, który prowadzi Aleją 3 Maja w stronę Rynku. Na tym krótkim odcinku możemy poznać praktycznie całą historię architektury, na lepszych lub gorszych przykładach. Dla mieszkańców Ostrowca zaskakujące może być to tak różne style są reprezentowane w tych budynkach. Kiedyś Aleja była takim miejscem, które kiedyś było przedmieściem a teraz stało się centrum miasta. Podczas tego spaceru poznamy różne zawirowania historyczne – mówi Wojtek Mazan, pomysłodawca i prowadzący 'Spacerownik’.

Na wspomnianym odcinku wędrówki mieszkańcy zatrzymają się przy kilku ważnych i ciekawych architektonicznie budynkach. Oprowadzający, wzdłuż Alei 3 Maja, Wojtek Mazan podkreśla, że spacer nie skupi się tylko historii dobrze znanych budynków, w których znajduje się m.in. poczta, kino Etiuda czy kolegiata św. Michała Archanioła.

– Moim zdaniem najbardziej niedocenioną częścią naszej architektury jest ta modernistyczna. Jest ona przez nas totalnie niezauważana i traktowana jako tło. Skupiamy się głównie na tych budowlach historycznych jak dawny Bank Szasera, w którym teraz mieści się komenda policji a nie zauważamy tak pięknych budynków, jak Dom pod filarami czy Domu Handlowego Mex. Jeśli usunęlibyśmy te wszystkie reklamy, które się na tym budynku znajdują, to miałby on piękną formę modernistyczną. To właśnie podczas spacerów próbuje uwypuklić i tutaj dokonują się największe odkrycia – mówi.

Spacer rozpocznie się o godzinie 11. Dodajmy, że wycieczka z przewodnikiem kosztuje 5 zł.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia