Matury 2020 w cieniu pandemii koronawirusa

660 abiturientów z powiatu ostrowieckiego przystąpiło dziś do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Rozpoczął się o godz. 9 w reżimie sanitarnym.

Tuż po godz. 8 przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica oraz III Liceum Władysława Broniewskiego pojawili się pierwsi maturzyści, w maseczkach, rękawiczkach i z minimum przyborów szkolnych. Mieli ze sobą długopisy, niektórzy linijki.

– Żyjemy w takim świecie, że nic nas już nie powinno dziwić. Nie dziwi zatem matura w dobie pandemii – mówił Paweł Stawowiak z klasy III c, III L.O w Ostrowcu. Podkreślał, że przygotowanie do matury nie sprawiło mu większych problemów.

Maturzyści, pytani, czy czują się bezpiecznie przystępując do egzaminu odpowiadali: – Rękawiczki, maseczka by było bezpiecznie jednak uważam, że to nie daje pełnej ochrony przez zakażeniem bo matura to skupisko wielu ludzi – mówiła Natalia Bucior.
Dodała, że nauczyciele wcześniej poinstruowali, jak zachowywać mają się uczniowie przystępujący do egzaminu. Wchodzić mieli w odstępach, maseczki mogli zdjąć dopiero na sali, ławki rozstawione są w odległości 1,5 metra. Do szkoły nie mogli wchodzić bliscy maturzystów.
Natalia podkreślała, że nauka przed samą maturą nie miałaby sensu, bo 'to za mało czasu’. – Przygotowywałam się od początku, a teraz tylko powtórzyłam materiał – mówiła
Dariusz Kaszuba, dyrektor szkoły mówił, że przygotowanie do pierwszego dnia matur przeszły pomyślnie.

– Nowa rzeczywistość dla wszystkich ponieważ gdyby nie to miesięczne opóźnienie bylibyśmy już po maturach. Musieliśmy przygotować placówkę zupełnie pod innym kątem. Nie było wcześniej takich rzeczy jak odkażanie czy zachowanie dystansu społecznego.Było dużo zmian, które musieliśmy przygotować i udało się – podkreśla. Dodaje, że tegoroczna matura na długo zapadnie w pamięć i będzie co wspominać.
W Staszicu do egzaminu przystąpiło 145 tegorocznych abiturientów oraz kilkoro uczniów, którzy chcieli poprawić ubiegłoroczny egzamin. Egzamin z języka polskiego już się skończył, o 14 chętni przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia