Punkt krwiodawstwa w szpitala od poniedziałku znów będzie otwarty

1 czerwca ostrowiecki oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który mieści się w budynku szpitala, wznawia funkcjonowanie. Zamknięty został przez rozlewającą się epidemię koronawirusa 13 marca, a więc nie przyjmował honorowych dawców krwi przez ponad 2,5 miesiąca.

– W czasie pandemii zostawaliśmy w domu. Zdecydowanie mniejsza grupa honorowych dawców oddawała krew, zwłaszcza, że zamknięte były niektóre oddziały, tak, jak oddział w Ostrowcu. Mimo, że planowe zabiegi były wstrzymane, to jednak ta krew cały czas była bardzo potrzebna.  Były takie dramatyczne dla nas dni, kiedy w całym województwie świętokrzyskim krew oddało tylko 17 osób, a żeby nasze województwo było wydolne, krew powinno oddawać około 150 osób – mówi Wojciech Markiewicz z działu marketingu i sprawozdawczości Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Uruchomiony na nowo oddział w Ostrowcu będzie działał w nowym reżimie sanitarnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 10.30. – Będzie tak zwana preselekcja, czyli osoby, które będą chciały oddać krew najpierw będą musiały wypełnić krótką ankietę, a następnie zostanie jej zmierzona temperatura ciała – mówi Wojciech Markiewicz.
Dodajmy, że na apel lekarzy o krew odpowiedział w czasie stanu epidemii ostrowiecki oddział Polskiego Czerwonego Krzyża i dwukrotnie przeprowadził akcję zbiórki krwi. Przypomnijmy też, że zapowiadali, że wtorkowe akcje pobierania krwi w ich siedzibie będą prowadzić do czasu ponownego otwarcia punktu w szpitalu, a ten czynny będzie już od poniedziałku.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia