500 tysięcy złotych na remonty szkół średnich

Samorząd powiatu ostrowieckiego rozpisał plany remontowe w podległych mu szkołach średnich. – Wykorzystujemy czas epidemii, by móc sprawnie zorganizować i przeprowadzić najpilniejsze modernizacje placówek oświatowych – mówi Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych. Dodaje, że zarząd na ten cel przeznaczył pół miliona złotych.

– Kwota wydawać by się mogło znaczna, ale i tak nie do końca mogąca naprawić kompleksowo sytuację w każdej ze szkół. Skala zaniedbań jest naprawdę bardzo duża. Przypomnę, że w zeszłym roku dokonaliśmy remontów na ponad 300 tys. złotych realizując decyzje odpowiednich służb. Mam tu na myśli oczywiście sanepid czy straż pożarną. W tym roku również rozpoczynamy od tego kryterium – podkreśla naczelnik Łata.

W tej chwili trwa przygotowywanie dokumentacji związanej z remontem sanitariatów w internacie. Prace obejmą wszystkie łazienki na trzech kondygnacjach budynku. Na parterze i w piwnicach zmodernizowana zostanie instalacja wodno-kanalizacyjna i centralne ogrzewanie. Wartość tego zadania wyniesie aż 340 tys. złotych.

W Zespole Szkół Nr 1, czyli w dawnym Ekonomiku, wyremontowany zostanie dach. – Jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Chcemy uchronić placówkę przed ewentualnym zalaniem. Zaplanowaliśmy na to 30 tysięcy złotych – mówi Mariusz Łata.

Około 100 tys. złotych władze powiatu przeznaczą na remont Zespołu Szkół Nr 3 czyli popularnego THM-u. Jeszcze w tym roku w tej placówce zmodernizowana zostanie instalacja elektryczna. Wymienione zostanie oświetlenie sal lekcyjnych, które znajdują się poniżej parteru.
– Prowadzone są prace polegające na odsłonięciu części tego budynku i na doświetleniu tych sal, aby można było w bezpiecznych warunkach prowadzić zajęcia. Oczywiście wszystko skonsultowane było z sanepidem – wyjaśnia naczelnik. Na zewnątrz budynku zostanie zabezpieczona skarpa od strony ul. Traugutta. Teren zostanie utwardzony płytami ażurowymi i kostką brukową. Docieplona zostanie również ściana budynku, który sąsiaduje ze wspomnianą skarpą. Ponadto zostanie wykonany remont elementów odwodnieniowych.

Uczniowie i pracownicy II LO im. Joachima Chreptowicza zyskają nowy system wentylacyjny, który obejmie sanitariaty. Trwa procedura wyłonienia firmy, która zajmie się tym remontem. Warto wspomnieć, że jest kontynuacja inwestycji z ubiegłego roku, gdy w taki system wyposażono salę gimnastyczną.

Wszystkie zaplanowane prace remontowe na terenie szkół powiatowych mają zakończyć się jeszcze w tym roku szkolnym. Jednak naczelnik Łata podkreśla, że nie chcą ich przyspieszać i realizować w czasie zawieszonych zajęć. – Chcemy przygotować się do tych remontów zgodnie z dokumentacją, żebyśmy byli gotowi. W momencie, gdy będzie już wiadomo, że młodzież nie wróci bądź nie będzie uczęszczała do szkół w tym roku szkolnym to remonty rozpoczną się fizycznie w każdej z tych placówek – mówi.

Przypomnijmy, że na razie zajęcia w szkołach zawieszone są do 24 maja.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia