Rząd luzuje ograniczenia w urzędach

Rząd łagodzi ograniczenia w funkcjonowaniu urzędów w związku z koronawirusem. Zakres spraw, jakie od dziś można załatwiać osobiście, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wśród nich są zadania dotyczące na przykład rejestracji stanu cywilnego, ewidencji ludności, czy te związane z wydawaniem dowodów osobistych, które w Ostrowcu Urząd Stanu Cywilnego i Urząd Miasta przez cały czas trwania pandemii świadczył – zachowując zasady bezpieczeństwa.
Od dziś osobiście można także załatwiać sprawy związane z wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych, a także sprawy związane z decyzjami architektoniczno-budowlanymi. Te zadania, ostrowieckie starostwo powiatowe realizowało, ale osobisty kontakt interesanta z urzędnikiem nie był możliwy. – Kontaktowaliśmy z interesantami telefonicznie, za pośrednictwem poczty lub poczty elektronicznej – mówi Łukasz Smyła, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowcu.
Teraz, jeżeli mieszkańcy potrzebują skontaktować się z urzędnikami osobiście – mogą to zrobić w godzinach 8.00-14.00. – Przyjęcie interesantów odbywa się w holu głównym starostwa powiatowego, gdzie przygotowaliśmy stanowiska Wydziału Komunikacji oraz Wydziały Architektury i Budownictwa – wyjaśnia Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego. Dodaje, że przy drzwiach wejściowych ustawiona została także skrzynka, do której można wrzucać kompletne wnioski i dokumenty.
Jeżeli chodzi o sprawy rozpatrywane w wydziale komunikacji, to rząd już wcześniej przedłużył na przykład ważność czasowych pozwoleń – jak miękkie dowody rejestracyjne, czy prawa jazdy do czasu odwołania epidemii. Do 180 dni wydłużony został też termin na zawiadomienie o zakupie i sprzedaży samochodu.

Osobiście od dziś, dodajmy, załatwimy także sprawy w Powiatowym Urzędzie Pracy, zwłaszcza te związane z przyjmowaniem wniosków o pomoc w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia