ZUS: Ważność orzeczeń lekarskich wydłużona o 3 miesiące

Osoby, które czekają na przedłużenie prawa do renty, świadczenia rehabilitacyjnego lub świadczenia uzupełniającego, których ważność upływa w czasie trwającej epidemii, mogą być spokojne – zapewnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. Informuje, że orzeczenie lekarskie od lekarza bądź komisji lekarskiej ZUS będzie wydłużone od dnia upływu terminu jego ważności na kolejne trzy miesiące.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie prowadzi w tej chwili żadnych badań lekarskich. Nie będziemy także wysyłać żadnych decyzji. Wszystko odbywa się na podstawie ustawy. Wszystkie świadczenia będą automatycznie przedłużane – mówi rzecznik świętokrzyskiego ZUS-u. Podkreśla jednak, że aby tak się stało, należy przed upływem terminu ważności tego orzeczenia, złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres. Co ważne, świadczenia rehabilitacyjne, również będą ważne przez wspomniany okres trzech miesiący, jednak nie dłużej niż do końca maksymalnego, 12-miesięcznego okresu pobierania tego świadczenia.

Warto dodać, że przedłużenie ważności wspomnianych świadczeń dotyczy także tych, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca tego roku. Chodzi o sytuacje, kiedy osoba złożyła wniosek o świadczenie na dalszy okres, np. o przedłużenie renty przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed 31 marca, zanim zaczęła obowiązywać tzw. specustawa.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia