Wielkanoc w cieniu koronawirusa. Nie będzie święcenia pokarmów

Rozpoczął się Wielki Tydzień przed Wielkanocą. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, liturgia będzie zubożona.
Nie będzie odnowienia przyrzeczenia kapłańskiego w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu w Wielki Czwartek, a poświęcone przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oleje święte zostaną przekazane kapłanom w późniejszym terminie. Nie będzie obrzędu obmycia nóg podczas wieczornej liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej. Adoracja Najświętszego sakramentu będzie odbywała się w kościołach i w wielu będzie przedłużona do późnych godzin nocnych, żeby umożliwić wiernym osobisty udział. Do Wielkiego Piątku włącznie w kościele jednorazowo może przebywać do 5ciu osób, za wyjątkiem kapłanów. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa na Świętym Krzyżu nie zostanie poprowadzona Drogą Królewską. Odbędzie się w samej bazylice. Nabożeństwu o 14.00 przewodniczyć będzie biskup ordynariusz. Liturgia Wielkiego Piątku będzie odbywała się w kościołach diecezji, ale z zachowaniem ograniczeń wprowadzonych przez rząd.
W tym roku nie będzie też błogosławieństwa pokarmów w sobotę. – Zachęcamy do tego, aby w samą Niedzielę Wielkanocną, gdy zasiądziemy do śniadania wielkanocnego pokarmy pobłogosławiła najstarsza osoba w rodzinie, by wspólnie pomodlić się. Wiem, że dla wielu osób będzie to trudne, bo święcenie pokarmów bardzo mocno wpisało się w nasza tradycję, ale ze względu na ten trudny czas trwającej epidemii, tak właśnie musi się to odbyć – mówi ks. Tomasz Lis, rzecznik prasowy diecezji sandomierskiej. Dodaje, że także Niedziela Zmartwychwstania nie rozpocznie się od procesji rezurekcyjnych. – Kapłani z samego rana przeniosą Najświętszy Sakrament z Grobu Pańskiego do ołtarza i udzielą od ołtarza ludziom błogosławieństwa – zaznacza. Biskup sandomierski błogosławieństwa udzieli wiernym całej diecezji podczas Mszy Świętej w sandomierskiej bazylice o 6 rano. Będzie ona transmitowana na stronie internetowej diecezji, jak wszystkie inne liturgie sprawowane w bazylice sandomierskiej.
Zwłaszcza w pierwszy i drugi dzień świąt Wielkiej Nocy w wielu parafiach zwiększona będzie liczba mszy świętych, aby umożliwić możliwie największej liczbie wiernych osobisty w nich udział. Mocą rozporządzenia wydanego przez rząd od 12 kwietnia, czyli od Niedzieli Wielkanocnej, liczba osób, które mogą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego ma wynosić nie maksymalnie 5 osób, ale – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń – nie więcej niż 50.
Wciąż jednak w mocy utrzymana zostaje udzielona wiernym dyspensa. – Obowiązuje cały czas dyspensa biskupa i ci, którzy pozostają w domach mogą przyjąć komunię duchową, a gdy ustanie niebezpieczeństwo epidemii, będą mogli przyjść i przyjąć komunię wielkanocną w kościołach – informuje ks. Tomasz Lis. Zachęca też do uczestnictwa w transmisjach telewizyjnych i internetowych sprawowanych liturgii.

/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia