Nadzwyczajna sesja ostrowieckiej rady. Także o pomocy dla mieszkańców i przedsiębiorców

fot.: Jacek Kowalczyk

W Ostrowieckim Browarze Kultury właśnie rozpoczyna się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

W porządku obrad zmiany w budżecie i uchwała o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu. Chodzi o przekazanie dla szpitala 300 tysięcy złotych, co prezydent Jarosław Górczyński zapowiedział podczas niedawnej konferencji.
Na tej sesji stanie też uchwała w sprawie ustalenia dopłat do taryf za wodę na terenie Ostrowca. Cena – zgodnie z taryfą dla mieszkańców – wynosi za 1 metr sześcienny 4 złote 14 groszy. Przedsiębiorcy płacą z kolei 5 złotych, 13 groszy brutto. Dopłaty – za drugi kwartał tego roku – zostały tak wyliczone, żeby cena za 1 metr wyniosła 1 złoty.
Obniżka ceny za wodę to – przypomnijmy – jedno z czterech rozwiązań zapowiedzianych przez prezydenta Ostrowca w związku ze spodziewanym uszczupleniem budżetów domowych i budżetów przedsiębiorstw w czasie epidemii koronawirusa. Pozostałe trzy – adresowane do firm z terenu miasta – dotyczące obniżenia do złotówki podatków od nieruchomości, od środków transportowych i opłat za czynsz i dzierżawę – mają być poddane pod głosowanie po przyjęciu przez polski parlament tzw. tarczy antykryzysowej.
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa pod obrady radnych została skierowana też uchwała o ograniczeniu usług Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Ostrowcu, czyli tzw. PSZOKa .
Zmieniony – i to kolejny projekt uchwały – ma zostać Statut Gminy Ostrowiec w zakresie wykazu i granic istniejących w Ostrowcu osiedli. Jest to związane z pojawieniem się nowych ulic i koniecznością aktualizacji wykazu stałych obwodów głosowania przed wyborami na prezydenta kraju – a te przypomnijmy – mają się odbyć 10 maja.
Radni przyjąć mają także uchwałę o nadaniu Wojciechowi Kotasiakowi, wieloletniemu dyrektorowi Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu, radnemu powiatowemu oraz radnemu miejskiemu – tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
To projekt uchwały przygotowany przez prezydenta miasta.
Związany z Ostrowcem, ale urodzony w Jeleńcu Wojciech Kotasiak jest współautorem inicjatywy utworzenia w pałacu Wielopolskich Muzeum Regionalnego, wpisania obiektu do rejestru zabytków, a później przejęcia Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia