X Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020

Za nami X Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, Zakopane – Bydgoszcz 2020.

Zmagania sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w Zakopanem, były pierwszą częścią największego wydarzenia 2020 roku w Olimpiadach Specjalnych w Polsce. Oba miasta goszczą u siebie blisko 500 sportowców, którzy rywalizują w 6 dyscyplinach zimowych. Na sportowej arenie w stolicy polskich Tatr udział wzięła ostrowiecka „SZANSA”. Zawodnikiem z „SZANSY” występującym w Zakopanem był Krzysztof Stan, który startował w slalomie gigancie i slalomie super gigancie.

– Krzysztof w slalomie super gigancie był w swojej grupie startowej bezkonkurencyjny i wygrał zdobywając tym samym złoty medal. W drugiej konkurencji Krzysztof zrobił niesamowity przeskok i wykręcił tak dobry czas, że zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych i zasadą równych szans musiał zostać niestety zdyskwalifikowany i otrzymał plakietkę za udział – informuje Remigiusz Woźniak przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA”.

Warto nadmienić, że Remigiusz Woźniak objął zaszczytną funkcję kierownika ekipy oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Świętokrzyskie, a reprezentacja naszego województwa liczyła 35 osób.
Od 17 do 20 marca w Bydgoszczy rozegrana zostanie druga część Igrzysk i tam też „SZANSA” będzie miała swojego reprezentanta. Na trzech dystansach w łyżwiarstwie szybkim wystąpi Paweł Dunal.
Przypomnijmy, że misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie treningów oraz przeprowadzanie zawodów w różnych dyscyplinach sportowych – zimowych i letnich – dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Polska jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze w latach 80-tych dołączyła do światowego ruchu Olimpiad Specjalnych. Dziś w naszym kraju jest ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy.

/marsz/

Ważne wydarzenia