Prawie 5 tysięcy wydanych e-dowodów w Ostrowcu

żródło: gov.pl/ministerstwo cyfryzacji

Minął rok od wprowadzenia w Polsce e-dowodów, czyli dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Dzięki niej posiadacz takiego dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia także na elektroniczne podpisywanie dokumentów czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. W Ostrowcu wydano prawie 5 tysięcy takich dowodów osobistych.
– Nie zauważyliśmy jednak wzrostu zainteresowania wymianą np. dowodów, które nie straciły terminu ważności a mieszkańcy chcieliby je wymienić. Dane statystyczne nie odbiegają od lat poprzednich. Ciekawostką jest to, że coraz więcej wniosków spływa przez ePUAP – mówi Beata Duda, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Ostrowcu. Warstwą elektroniczną zainteresowane są najczęściej osoby młode. Osoby, które decydują się na wyjazd za granicę i korzystają z potwierdzenia swojej tożsamość – dodaje.

W całej Polsce, do tej pory wydano 2 miliony 700-set tysięcy takich dokumentów tożsamości. Najwięcej e-dowodów odebrano na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji to kobiety najczęściej aktywują e-dowód. Szczególnie te w wieku 31-50 lat – ponad 219 tysięcy aktywacji. Jeśli chodzi o Panów pomiędzy 31 a 50 rokiem, to ponad 207 tysięcy korzysta z warstwy elektronicznej e-dowodu.

Warto dodać, że wniosek o nowy dowód można złożyć przez internet, wystarczy tylko posiadać profil zaufany. E-dowód jest bezpłatny, a dokument jest do odbioru w ciągu maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. W 2020 roku wnioski o nowy dowód osobisty złożyć musi ponad 1 mln 200 tys. Polaków. Ponad milion osobom kończy się w tym roku ważność dowodu osobistego. Kolejnym 150 tysięcy młodych ludzi wyrabiać będzie swój pierwszy dokument tożsamości.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia