Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rodzinnie i na sportowo

1. marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Gutwinie w Ostrowcu po raz drugi organizowany jest bieg 'Tropem Wilczym’. Narodowe święto na sportowo uczcić może każdy, bo biegi odbywać będą się na dystansie 10 km oraz na krótszym, symbolicznym dystansie 1963 metrów, odwołującym się do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka. Osoby, które nie czują się na siłach by pobiec będą mogły uczestniczyć w 5cio km marszu nordic walking. – W Ostrowcu przewidziano 250 pakietów startowych, na które składają się koszulka i medal – mówi senator Jarosław Rusiecki, jeden z pomysłodawców zorganizowania biegu w Ostrowcu. – Ta koszulka będzie z wizerunkiem bohatera tej edycji biegu „Wilczym Tropem”, żołnierza września 1939 roku, żołnierza Wojska Polskiego, a później Armii Krajowej i drugiej konspiracji antykomunistycznej rotmistrza Witolda Pileckiego – dodaje.
Rejestracja uczestników odbywa się poprzez stronę ostrowieckiego Strzelca i pakiety startowe już się kończą – mówi Anna Kądziela, nauczyciel wf-u w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego, która także jest zaangażowana w przygotowanie biegu. – Wykupionych jest już 219 pakietów na wszystkich 250 – wyjaśnia.
Na Gutwinie w niedzielę warto będzie się pojawić, bo wydarzeniu – tak jak w ubiegłym roku – towarzyszył będzie piknik wojskowy. Sprzęt i wyposażenie zaprezentuje m.in. X Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. – Będą bezzałogowe statki powietrzne, które wykorzystujemy do pracy w terenie w czasie sytuacji kryzysowych, takich jak na przykład zeszłoroczna powódź w Sandomierzu –
mówi jej dowódca pułkownik Grzegorz Motak. Sprzęt i wyposażenie wojskowe, używane w kraju i na misjach zagranicznych pokaże również Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Promować będą się także jednostki z Sandomierza i Niska, czy Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sandomierzu, a osoby zainteresowane służbą w ochotniczych formach służby wojskowej będą mogły dowiedzieć się jak wygląda taka służba. Dodajmy, że na wszystkich czekać będzie też wojskowa grochówka. radio Ostrowiec objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia