Świętokrzyski NFZ zaprasza na dzień otwarty

żródło: pixabay.com

Świętokrzyski oddział wojewódzki NFZ zaprasza na Dzień Otwarty dla lekarzy i pracowników medycznych przygotowujących się do wystawiania e-recept.

Od 8 stycznia, czyli od najbliższej środy… lekarze będą mieć obowiązek wystawiania elektronicznych recept. A to, jak podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, ma wiele zalet…
– Jest to ułatwienie, zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Przede wszystkim jest bezpieczna. Nie ma juzż ryzyka pomyłek farmaceuty i problemów z odczytaniem recepty. Na e-recepcie wypisane jest dawkowanie leków. Pacjent nie musi cofać się do lekarza, jeśli w aptece nie ma danego leku – może go kupić w innym miejscu – mówi rzecznik Szczepanek.
Elektroniczna recepta może być wystawiona nawet na rok. W tym czasie pacjent np. w chorobach przewlekłych sukcesywnie będzie mógł ją realizować wykupując potrzebną dawkę leku, a nie od razu całość. Pacjent dostanie czterocyfrowy kod SMSem, mailem lub w przypadku osób, które nie korzystają z internetu na wydruku papierowym.

Dzień Otwarty w świętokrzyskiej placówce NFZ przy ul. Jana Pawła II 9 w Kielcach rozpocznie się o godzinie 8 i potrwa do godziny 16.
– Bedzie takie specjalne stanowisko, gdzie lekarze będą mogli przetestować jak się loguje i jak się wystawia taką receptę. Będą również mogli złożyć wniosek i potwierdzić profil zaufany. Służymy również pomocą merytoryczną , chociażby w zakresie Internetowego Konta Pacjenta – mówi Beata Szczepanek.

Papierowe recepty w dalszym ciągu będą mogły być wydawane, ale tylko w określonych przypadkach, na przykład podczas awarii systemu, czy w sytuacji braku dostępu do Internetu. Jeżeli lekarze nie wdrożą systemu elektronicznych recept także nie spotkają ich konsekwencje. Ministerstwo Zdrowia ocenia, że może to dotyczyć pewnej grupy najstarszych lekarzy.

/paw/

Ważne wydarzenia