Mieszkańcy Dołów Biskupich: gmina Pawłów nas zatruwa!

Zdjęcie wykonane 4.12.2019

– Od kilku miesięcy nie da się tu żyć – skarżą się mieszkańcy Dołów Biskupich w gminie Kunów. Chodzi o smród wydobywający się z cieku wodnego przepływającego przez miejscowość i wpadającego do rzeki Świślina. Do strumienia podłączona jest oczyszczalnia ścieków w Godowie w gminie Pawłów. Przez ostatnie kilka dni w wodzie widać było także błyszczącą się pianę, która wskazywała na obecność chemikaliów.

– Kilka lat temu wprowadziliśmy się do Dołów Biskupich, zamarzył nam się dom nad strumieniem. Teraz żałujemy tej decyzji – mówi Piotr Kowalski, mieszkaniec miejscowości.
– Nie da się wyjść z domu, nie da się okna otworzyć. Smród nasilił się w ostatnim czasie – relacjonuje.
Pan Piotr interweniował w tej sprawie zarówno w Urzędzie Gminy Kunów jak i bezpośrednio u wójta Pawłowa, Marka Wojtasa, który obiecywał na początku roku, że problem zostanie rozwiązany w III kwartale.
– Wójt powiedział, że problem jest mu znany, aczkolwiek nic z nim nie robi. Obietnica, że problem zostanie usunięty nie spełniła się a wręcz się pogorszyło – podkreśla i dodaje, że z informacji, jakie uzyskał w Urzędzie Gminy Pawłów taka sytuacja zaistniała, ponieważ tamtejsza oczyszczalnia jest niewydolna.
Inni mieszkańcy miejscowości, jak Andrzej Mazur zwracają uwagę, że w okolicy wystawionych jest na sprzedaż kilka nieruchomości. – Kto to będzie chciał kupić jak tu tak śmierdzi? – pyta.
– Niszczy się rzekę Świślinę, kiedyś było tam więcej ryb, były raki których już nie ma. Mieszkańcy którzy tu mieszkają mają piekło, szczególnie w miesiącach gorących. Tak się żyć nie da – żali się Pan Andrzej.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej mówi, że gmina interweniuje w tej sprawie od kwietnia. Wiedzą, że gmina Pawłów zleciła prace modernizacyjne w oczyszczalni, dlatego od końcówki listopada jakość wody w strumieniu znacząco się pogorszyła. – Wójt zapewnił nas, że do 9 grudnia prace się zakończą – tłumaczy burmistrz Łodej.
Marek Wojtas, wójt Pawłowa zapewnił nas, że wkrótce mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą.
– W związku z interwencjami mieszkańców Dołów Biskupich i gminy Kunów podjęliśmy prace związane z ustawieniem procesów oczyszczania. Prace zostały już prawie zakończone, zostało do dokończenia kilka kwestii technicznych i od przyszłego tygodnia sytuacja powinna znacznie ulec poprawie – podkreśla.

/bart/

/zdjęcie wykonane 4.12.2019/

Podziel się

Ważne wydarzenia