Samorząd województwa będzie współfinansował Krzemionki

Urząd Marszałkowski będzie od przyszłego roku współprowadził i co najważniejsze współfinansował prowadzenie wpisanych na listę UNESCO Krzemionek. Po wymianie korespondencji o takiej współpracy rozmawiali dziś na terenie rezerwatu Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki i Andrzej Bętkowski, marszałek województwa.

– Powiat zapewnia stabilne finansowanie dla muzeum. Natomiast jeśli chodzi o szeroko pojętą ochronę dziedzictwa kulturowego i wykorzystanie marki UNESCO, takie współfinansowanie jest potrzebne. Ja się bardzo cieszę, że jest taka wola ze strony pana marszałka. Dodam, że padły pewne deklaracje i teraz uzgadniamy już szczegóły – mówi starosta Dębniak, ale nie chce zdradzać żadnych kwot przed zapisaniem ich w budżecie samorządu województwa. Zapowiada, że do lobbowania za jak najpełniejszym wsparciem dla Krzemionek w Sejmiku będzie zachęcać radnych województwa z naszego powiatu. – Będę chciała się z nimi spotkać i rozmawiać z nimi na ten temat – zapowiada.

Wiadomo, że starostwo będzie chciało utrzymać dotacje na Krzemionki w wysokości 1,5 miliona złotych rocznie, a przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego wejdą w skład Rady Muzeum. Wiadomo też, że w budżecie Krzemionek, które dysponują również własnymi środkami ze sprzedaży biletów, brakuje około 2 milionów złotych na działalność naukową, w tym prowadzenie prac archeologicznych i ochronę tego cennego obiektu, ale powiat wsparcia finansowego szuka także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Tam także toczą się rozmowy – przyznaje Marzena Dębniak. – Dzisiaj odbyło się spotkanie z marszałkiem, z którym rozmawialiśmy także o promocji przez Urząd Marszałkowski dla Krzemionek, ponieważ jest się czym chwalić. Jest to jedyny zabytek wpisany na listę UNESCO w województwie – podkreśla.

Współpraca z Urzędem Marszałkowskim dotycząca współprowadzenia i współfinansowania Krzemionek miałaby się rozpocząć na początku przyszłego roku.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia