Ostrzeżenie dla hodowców trzody chlewnej

Zbieracze runa leśnego, czyli grzybów, owoców leśnych, krzewinek, czy mchów do dekoracji powinni szczególnie uważać jeśli mogą później mieć kontakt z trzodą chlewną – ostrzega Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrowcu.
Wynika to z zasad bezpieczeństwa, wprowadzonych w związku z zagrożeniem afrykańskiego pomoru świń.
ASF rozprzestrzenia się poprzez krew, wydzieliny chorych zwierząt, czy ich odchody, a wchłania się przez drogi oddechowe czy uszkodzoną skórę. Stąd zbieracze leśnych skarbów narażeni są na ryzyko przeniesienia choroby do gospodarstw.
– Prowadzimy kampanie informacyjną, dotyczącą bardzo różnych sytuacji. Opiera się to szczególnie na przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Dzięki takim działaniom można zminimalizować szanse na przyniesienie z lasu wirusa ASF – tłumaczy Wiesław Wyszkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu.
Dodaje, że po każdej wyprawie do lasu rolnicy powinni zastosować szczególne środki higieny.
– Osoby pracujące przy trzodzie po wizycie w lesie nie powinny mieć z nią styczności przynajmniej przez 72 godziny. W sytuacjach wyjątkowych trzeba pamiętać aby nie korzystać, ubrania w którym byliśmy w lesie. Pamiętajmy także o nie używaniu nie zdezynfekowanych narzędzi.
Wiesław Wyszkowski przestrzega także przed dotykaniem, czy zabieraniem szczątków dzika jeśli na takie natrafimy. Należy w takiej sytuacji poinformować lokalny inspektorat weterynaryjny.
Do tej pory w powiecie ostrowieckim było 21 zgłoszeń o znalezieniu padłych zwierząt, ale w żadnym przypadku nie wykryły obecności wirusa ASF.

/błaż/

Podziel się

Ważne wydarzenia