Sztafeta rowerowa „Ogień niepodległości”

Dzisiaj po raz 19-ty startuje rowerowa sztafeta 'Ogień niepodległości’ organizowana przez hufiec ZHP Zgierz.

Rokrocznie delegacja ostrowieckich harcerzy i Strzelców bierze udział w uroczystości pobrania ognia z mogiły na cmentarzu w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką na Ukrainie.
– Co roku sztafeta przemierza trasę z Ukrainy aż do Warszawy pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie podczas centralnych obchodów harcerze ze Zgierza, któezy ten ogień wiozą składają ogień go przyu grobie na placu Piłsudskiego – mówi Dariusz Czupryński, komendant ostrowieckiego Hufca ZHP i dodaje, że przez kilkanaście lat sztafeta przejeżdżała przez Ostrowiec. – Teraz mamy swoją delegację, która wyjeżdża po ogień na Ukrainę – dodaje.

Ogień zapłonie w Ostrowcu 11 listopada w Święto Niepodległości pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. Jak podkreśla komendant Czupryński, dla harcerzy jest to prawdziwa lekcja historii. – Bardzo fajny wyjazd, jest to żywa lekcja patriotyzmu, bo odwiedzamy miejsca gdzie walczyli Legioniści, gdzie to się zaczęło, gdzie ten ruch w walce o niepodległość się rozpoczął – dodaje.

/paw/

Ważne wydarzenia