Nowy dyrektor muzeum i rezerwatu 'Krzemionki’

Andrzej Przychodni został nowym dyrektorem Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu 'Krzemionki’.

Dziś na konferencji prasowej, wicestarosta Andrzej Jabłoński mówił, że mają nadzieję, iż doświadczenie zawodowe nowego dyrektora pozwoli na lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie tej instytucji.
– Liczymy na to, że po okresie pewnych problemów kadrowych wynikających z muzeum, trwających prawie półtora roku, nastąpi okres pełnej stabilizacji i dobrego funkcjonowania naszej jednostki.
Zarząd Powiatu oczekuje od nowego dyrektora, m.in. pozyskiwania nowych źródeł finansowania muzeum i Krzemionek, które w lipcu tego roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
– Mamy nadzieję, że znajdziemy zrozumienie w kwestii finansów, ze względu na to, że oczekiwane wydatki muzeum, wzrost zadań, które stoją przed jednostką są dość liczne i wymagają zwiększonego zakresu finansowania. Starostwo powiatowe w tym momencie adresuje dotację w wysokości 1 miliona 300 tysięcy, ale w ciągu 3 lat wzrośnie do 1 miliona 400. Dodatkowo muzeum wspierane jest dochodami własnymi, ale ze względu na prowadzoną inwestycję w przyszłym roku będą ograniczenia. Dlatego też, zależy nam na tym aby to funkcjonowanie było wsparte – tłumaczył wicestarosta Jabłoński.

Andrzej Przychodni mówił dziś, że jego priorytetowym działaniem będzie zapewnienie opieki nad muzeum i rezerwatem krzemienia pasiastego, wynikającej z wymogów nałożonych przez światowy komitet ds. UNESCO. Wśród najbliższych zadań jakie wymienił jest także domknięcie projektu, dotyczącego poprawy infrastruktury dla zwiedzających zarówno w muzeum jak i w rezerwacie.
Zadaniem nowego dyrektora jest także współpraca z samorządami Bodzechowa, Ćmielowa oraz Ożarowa w kwestii utworzenia parku kulturowego wokół Rezerwatu Krzemionki. W związku z tym w najbliższą środę odbędzie się spotkanie z przedstawicielami tych gmin oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

– Będziemy zastanawiali się w jaki sposób spełnić te warunki, które światowy komitet nałożył na nasze muzeum. Na spotkaniu obecne będą również samorządy a także starostwo powiatowe, podczas którego będziemy ustalać w jaki sposób mają zostać powołane do życia parki kulturowe chroniące w sposób formalny krzemionkowski rejon pradziejowego górnictwa – mówił Andrzej Przychodni. Dodał, że jego celem jest również podniesienie kompetencji zespołu muzealnego. Ma to wpłynąć na nowy sposób funkcjonowania jednostki, co wymusza wpis na listę UNESCO.

Przypomnijmy, że Andrzej Przychodni zastąpił pełniącą obowiązki dyrektora Muzeum Historyczno- Archeologicznego Beatę Kobiałkę.

/paw/

Ważne wydarzenia